Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Polityka lekowa w 2018 r. - wróżby i życzenia farmakologa klinicznego

MedExpress Team

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 1 stycznia 2018 20:32

Polityka lekowa w 2018 r. - wróżby i życzenia farmakologa klinicznego - Obrazek nagłówka
Fot. arch. pryw.

Rekordowa liczba nowych leków wprowadzanych do lecznictwa odciśnie pozytywne piętno także na polskim rynku farmaceutycznym.

Najliczniejszą grupą nowo wprowadzanych leków będą te, które stosowane w chorobach onkologicznych niosą postęp terapeutyczny.

Ale odbywać się to będzie bez tempa Formuły 1, bo do europejskiej szybkości wchodzenia nowych cząsteczek do lecznictwa wciąż nam daleko i raczej należy spodziewać się spowolnienia w stosunku do roku poprzedniego z powodu większego nacisku na mocne udokumentowanie bezpieczeństwa i skuteczności terapeutycznej dla pacjenta.

Pojawią się zapewne także informacje złe o lekach uprzednio z fanfarami wprowadzanych na podium zwycięzców.

Na podstawie dotychczasowych wyników badań klinicznych zakładam, że w 2018 roku zostanie dopuszczonych do obrotu ok. 40 nowych produktów leczniczych.

Gros z nich będzie reprezentować immunoonkologię oraz terapie celowane w onkologii, neurologii, chorobach zakaźnych, kardiologii, reumatologii chorobach autoimmunologicznych.

Znormalnieją stosunki bilateralne pomiędzy biologicznymi lekami referencyjnymi a biologicznymi lekami biopodobnymi.

Jedynie kością niezgody będzie ich zamienność i to tutaj rozegrają się istotne batalie.

Spodziewam się sprzedaży biopodobnego: adalimumabu, insulin lispro, rytuksymabu, teriparatidu.

Wydaje się, że w nadchodzącym roku może wygrywać koncepcja powszechnej dostępności do leków bez brutalnej preferencji osób o wyższych dochodach.

Na podstawie własnych obserwacji mogę śmiało powiedzieć, że chudnięcie portfeli w wyniku choroby dotyka wszystkich pacjentów. Proces dramatycznie przyspiesza przy kolejnych nawrotach choroby (onkologia i hematoonkologia) oraz pojawianiu się powikłań i chorób współistniejących.

Strategia "radź sobie sam" będzie w 2018 przegrywać ze społeczną zasadą wzajemnej pomocy.

Jako naród coraz głośniej będziemy się domagać wyboru drogi systematycznego zrównywania czasu przeżycia naszych obywateli z ludnością innych krajów UE.

Będziemy mądrzej planować wydatki na leki i to zmusi każdego ministra zdrowia bez względu na polityczny krawat do szukania finansowych rozwiązań systemowych w zakresie polityki lekowej.

Budżet refundacyjny mimo powolnego wzrostu nadal będzie tak napięty jak moja wyjściowa koszula na poświątecznym brzuchu. Doprowadzi to do konieczności korekt po 6 miesiącach lub przyhamowania zakresu świadczeń lekowych.

Nie będzie społecznej zgody na fakt, że na leczenie najbardziej agresywnych chorób przeznaczamy relatywnie najmniejsze pieniądze.

Bezczynna akceptacja wieloletnich zaniedbań w dostępności do nowych leków w coraz lepiej wyedukowanym społeczeństwie może obudzić demony społecznej frustracji i niezgody na taki stan.

Konieczne będą autentyczne reformy, łącznie z wizerunkowo niewygodnymi.

Przyjdzie czas, aby szukać rozwiązań obywatelskich. Polacy zechcą wypowiedzieć się w kwestii alokacji publicznych środków uwzględniającej wartość najwyższą, jaką jest dla nas życie i zdrowie. „Czekamy na zapewnienie dostępności produktów leczniczych, osiągnięcie maksymalnego efektu zdrowotnego z danej puli środków przeznaczonych na refundację leków, wydawanie decyzji o objęciu refundacji leków z nowymi cząsteczkami, które do tej pory nie były objęte refundacją”.

Uważam, że kompetentni słuchacze usłyszą głosy obywateli. Tak już pisze przecież resort zdrowia o swych planach na rok 2018.

Mamy dobrych speców od epidemiologii, muszą jednak głośniej artykułować swoje spostrzeżenia w trakcie podziału strumienia pieniędzy płatnika na nowe leki.

Programy lekowe nadal pozostaną jedyną realną furtką dostępu do nowoczesnego leczenia.

W 2018 roku pojawią się głosy za mocniejszym wyodrębnieniem faktycznie eksperckich zespołów współpracujących z MZ przy podejmowaniu decyzji refundacyjnych.

Zaostrzą się wymagania ministra zdrowia odnośnie tworzenia aktywnego systemu oceny nowych cząsteczek pod kątem ich efektywności terapeutycznej w programach lekowych w polskiej populacji.

Nastąpi korekta w zasadach wprowadzania zmian zapisów w programach lekowych na podstawie ukazujących się ciągle nowych komunikatów bezpieczeństwa.

W 2018 roku przybędzie około 10 nowych programów lekowych, a rozszerzenie, zawężenie lub zmiana kolejności podawania leków w poszczególnych liniach leczenia dotknie około 14 programów.

Wejdzie w życie system obsługi list referencyjnych z pominięciem wniosków składanych w formie papierowej. Będzie tak jak z dokumentacją rejestracyjną eCTD - sporo zamieszania słownego, a potem ulga sumienia, że oszczędzamy lasy nie tylko przez wypędzenie z nich dwunożnych korników drukarzy.

W 2018 roku powinny ulec racjonalizacji się procedury hospitalizacji pacjentów mogących przyjmować ambulatoryjnie produkty lecznicze w programach lekowych.

Perspektywa szybszego leczenia i powrotu do pracy pacjentów przeważy nad opcją rent i bezczynności zawodowej.

W bardzo optymistycznej wizji nadchodzącego roku dostrzegam wzmocnienie głosów tych, którzy od lat upominają się o dokładne liczenie kosztów pośrednich! Cóż wróżbita też ma prawo się rozmarzyć.

W 2018 roku życzę pacjentom spełnionych marzeń o przywróconym zdrowiu lub skutecznym kontrolowaniu choroby, a empatii oraz ścisłej współpracy z mądrymi i odważnymi ekspertami – decydentom.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Metformina lekiem na chorobę Hashimoto i guzki tarczycy?

20 maja 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Od „małpeczki” do „małpeczki”

17 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Idzie nowe… po staremu

18 października 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n.med. Marek Derkacz, MBA

Palenie ojca a zdrowie przyszłych pokoleń

28 września 2023
Leszek Borkowski

Probiotyki w neonatologii

11 września 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Hematolodzy w Powstaniu

1 sierpnia 2023