Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Pielęgniarki Cyfrowe

POZNAJ SWÓJ STRES – CYKL EDUKACYJNY O NAS SAMYCH

MedExpress Team

Pielęgniarki Cyfrowe

Opublikowano 5 maja 2020 19:06

POZNAJ SWÓJ STRES – CYKL EDUKACYJNY O NAS SAMYCH - Obrazek nagłówka
Wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska medycznego Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe rozpoczyna nowy cykl, który będzie małym kącikiem wiedzy i umiejętności dla medyków z zakresu psychologii, kompetencji miękkich, zarządzania, oraz innych pochodnych dziedzin niezwykle przydatnych w codziennej pracy.

Nic tak nie komplikuje życia, jak towarzyszące mu napięcie, szczególnie narastające w obecnym czasie pandemii. Nasz zawód jest przepełniony nerwowymi sytuacjami, gdyż odpowiadamy za zdrowie i życie drugiego człowieka.

Ale czym tak naprawdę jest stres?

Jak on się objawia?

Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Stres jest reakcją organizmu na różnego rodzaju wydarzenia. Najczęściej ma charakter nieprzyjemny. Może działać mobilizująco lub deprymująco. Przedłużający się bądź wyjątkowo silny stres o wektorze negatywnym ma niekorzystne skutki dla zdrowia człowieka i funkcjonowania jego organizmu.

Aby lepiej poznać specyfikę działania stresu można wyodrębnić trzy grupy objawów:
– psychologiczne
– fizjologiczne
– behawioralne

Psychologiczne objawy to takie, które związane są z psychiką człowieka, a co za tym idzie z różnymi procesami w niej zachodzącymi – dotyczącymi spostrzegania, myślenia oraz sfery emocjonalnej człowieka. Przykładami psychologicznych objawów stresu może być: odczuwanie lęku podczas opieki nad trudnym pacjentem bądź obniżona samoocena związana z brakiem możliwości sprostania narzuconym przez pracodawcę wymaganiom.

Objawy fizjologiczne dotyczą procesów zachodzących w ciele człowieka. Ze strony fizjologii stres może objawiać się np. bezsennością – po odbyciu intensywnej zmiany w pracy, kiedy organizm jest stale pobudzony, „działa” na dużych obrotach i trudno jest mu się wyciszyć. Innym przykładem może być ból kręgosłupa, spowodowany przeciążeniem.

Do objawów behawioralnych, czyli tych, które związane są z zachowaniem człowieka można zaliczyć przykładowo skłonność do ryzykownych, nieprzemyślanych działań podanie pacjentowi leku, który został zalecony innemu choremu lub brak chęci rozwijania swoich zdolności spowodowany zmęczeniem i wyczerpaniem organizmu.

Sytuacji stresowych nie da się uniknąć. Jednocześnie niemożliwym jest wyeliminowanie napięcia i całkowite opanowanie emocji. Dlatego też niezmiernie ważnym jest zrozumienie stresu, by móc mu przeciwdziałać. Jedynie, gdy znane są jego objawy, możemy przejść do kolejnej części naszego cyklu, czyli do technik radzenia sobie ze stresem.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej edukacji!

Alicja Artych – pielęgniarka, trener VCC
Karolina Stawiarska – psycholog, trener VCC

Źródło: R. Myczka ” Kryzys to nie koniec: Odkryj w sobie siłę i rozpocznij życie na nowo”

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Msolecka
Felieton

Co zadowoli marszałka?

7 października 2024
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
17 września 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Medicus medico lupissimus

3 czerwca 2024
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
28 listopada 2023
Leszek Borkowski
13 listopada 2023
Michal-Modro-3
11 października 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Głosić dobre informacje przed i po wyborach

26 września 2023