Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Felieton Małgorzata Solecka

Pozostaje niesmak

MedExpress Team

Małgorzata Solecka

Opublikowano 17 stycznia 2024 10:10

Pozostaje niesmak - Obrazek nagłówka
Agencja Badań Medycznych przetrwa, ale będzie musiała się zmienić – taki wniosek nasuwa się po wtorkowym posiedzeniu Komisji Zdrowia (posiedzeniu przerwanym, będzie kontynuowane w przyszłym tygodniu). Jak głębokie będą to zmiany i – przede wszystkim – czy pójdą w dobrą stronę, czas pokaże.

O tych zmianach i pożądanych kierunkach mówiono zresztą we wtorek niewiele. Posłowie skupiali się raczej na tym co było, a dzieliła ich jedynie ocena przeszłości. Obecna opozycja chwaliła minione zdarzenia, obecnie rządzący – nie zostawiali na nich suchej nitki czy też, jak powiedzieliby oponenci, szukali dziury w całym.

Nie jest to przesadnie trudne. Agencja Badań Medycznych od początku prosiła się o problemy, kłując w oczy rozmachem działalności. Niestety, nie tylko w warstwie merytorycznej (a konkretnie, nie przede wszystkim w warstwie merytorycznej), co we wszystkich wymiarach towarzyszących, od PR do polityki włącznie. Bo trudno abstrahować od uwikłania środowiska naukowców w nie zawsze czystą politykę i – do pewnego stopnia wręcz angażowania nauki na potrzeby bieżącej polityki. To, prędzej czy później, zawsze wraca i zawsze się mści – i pozostaje niesmak, że osoby z tak ogromnym dorobkiem naukowym, badawczym, klinicznym, znajdują się w środku politycznej awantury.

Osobną sprawą jest, czy aby na pewno Komisja Zdrowia jest właściwym miejscem do prania brudów. Co miałoby wynikać z tego, że zadający pytania poseł „wyciśnie” od przedstawiciela NIK, ABM czy MZ odpowiedź, którą chce usłyszeć (zwłaszcza, jeśli jest to odpowiedź, którą dobrze zna)? Jest raport NIK, z wnioskami, na podstawie których mogą (powinny?) być wszczęte postępowania prokuratorskie. Jeśli Ministerstwo Zdrowia widzi potrzebę dalszego sprawdzania potencjalnych nieprawidłowości, może zawsze zarządzić audyt.

Co więcej, wtorkowe posiedzenie każe z pewnym niepokojem patrzeć na plan pracy przyjęty przez Komisję Zdrowia – zdominowany przez tematy „śledcze”. Komisja Zdrowia nie ma uprawnień śledczych, nie może wzywać świadków, ma do dyspozycji dokumenty (akurat w przypadku ABM żadnej sensacji posłowie nie odkryli, żaden krzyżowy ogień pytań przewodniczącego Bartosza Arłukowicza nie obnażył niczego, czego byśmy nie wiedzieli).

Rozliczyć przeszłość – tak. Doprowadzić do tego, by odpowiedzialni za udowodnione intencjonalne nieprawidłowości ponieśli konsekwencje, być może również karne – jak najbardziej. Ale tym powinny się zająć kompetentne organy, nie posłowie, których głównym zadaniem powinno być tworzenie ram prawnych, rozwiązań, poprawiających jakość systemu ochrony zdrowia.

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Co z tą reformą?

13 listopada 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zarobki lekarzy, czyli o (nie)zaglądaniu do kieszeni

31 października 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Szczepienia przeciw COVID-19. Jak żółw, ociężale…

28 października 2024
Msolecka
Felieton

Co zadowoli marszałka?

7 października 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Choroba Addisona: Wyzwania i codzienność pacjentów

8 lipca 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Metformina lekiem na chorobę Hashimoto i guzki tarczycy?

20 maja 2024
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Farmakolog dla pacjentów: TRZUSTKA

6 listopada 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Głosić dobre informacje przed i po wyborach

26 września 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n.med. Marek Derkacz, MBA

Palenie ojca a zdrowie przyszłych pokoleń

28 września 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
13 września 2023