Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Pielęgniarki Cyfrowe

Prawosławie i jego dogmaty

MedExpress Team

Pielęgniarki Cyfrowe

Opublikowano 19 stycznia 2022 11:28

Prawosławie i jego dogmaty - Obrazek nagłówka
Prawosławie ortodoksja [gr. orthodoxía ‘prawidłowy kult’, ‘prawidłowa wiara’] – to jedna z 3 głównych gałęzi chrześcijaństwa.

Powstała ok. 1054 roku (umownie) podczas wielkiej schizmy (w uproszczeniu – punktu kulminacyjnego sporów językowych, politycznych, kulturowych, organizacyjnych między Rzymem a Konstantynopolem). Charakteryzuje się ciągłością tradycji od czasów apostolskich i własną liturgią. Swoją doktrynę opiera na Piśmie Świętym, jak również na Tradycji Kościoła Wschodniego. Termin ten ma również odniesienie do ogółu zasad wiary i życia religijnego, do którego odwołuje się Cerkiew prawosławna i inne niezależne wspólnoty bizantyjskiej tradycji liturgicznej (staroobrzędowcy, starokalendarzowcy itp.). W kościele prawosławnym bardzo ważne miejsce zajmuje kult Maryjny – prawosławie podkreśla Jej wielkość i wyższość nie tylko nad tym co ziemskie, ale również tym co niebiańskie (Aniołowie). Kościół prawosławny jest kościołem hierarchicznym – istnieją z nim 3 rodzaje święceń kapłańskich (diakon, ksiądz, biskup).

Co wyróżnia wyznawców prawosławia na tle religijnym?

  • nie uznają zwierzchnictwa biskupa Rzymu (czyli papieża) skłaniając się ku tradycji, która pojęcie Kościoła rozumie przez pojęcie wspólnoty, czyli komunii równych sobie kościołów lokalnych.
  • Nie uznają dogmatu o „Filioque”, czyli pochodzeniu Ducha Świętego zarówno od Ojca, jak i Syna (wierni prawosławni wyznają, że Duch Święty pochodzi od Ojca, a nie, jak w katolicyzmie, od Ojca i Syna).
  • Nie uznają idei odpustu i czyśćca
  • Odrzucają dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, Wniebowzięciu Matki Bożej
  • nie uznają celibatu niższego duchowieństwa (diakonów i prezbiterów), ale tylko jeśli małżeństwo zostało zawarte PRZED przyjęciem święceń kapłańskich
  • święcenia kapłańskie może przyjąć jedynie ochrzczony mężczyzna
  • fundamentalnym celem chrześcijaństwa jest przebóstwienie – osiągniecie przez wiernych współudziału w naturze boskiej.
  • Autorytetem zdolnym ogłaszać prawdy dogmatyczne jest tylko sobór powszechny,

Kościół uważany jest jako Mistycznym Ciałem Chrystusa – duchowy organizm łączący to co ziemskie z tym co niebiańskie. Istotę Kościoła, ukazuje Symbol Wiary w którym czytamy Wierzę … w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół.

Podczas sprawowania liturgii obowiązuje obrządek bizantyński z językami: starogreckim, starocerkiewno-słowiańskim lub językami narodowymi. Ogromne znaczenie ma śpiew (chóralny lub solowy), ale nie używa się instrumentów. Życie liturgiczne wyznaczane jest również według dwóch różnych kalendarzy: juliańskiego i gregoriańskiego, a różnica między nimi wynosi 14 dni.

Organizacja prawosławia jest oparta na autokefalii, czyli samodzielności poszczególnych kościołów lokalnych i krajowych. Na ich czele stoją patriarchowie lub metropolici sprawujący jurysdykcję przy pomocy synodów,
a najważniejsze decyzje podejmowane są na soborach.

Źródła:

  1. Pielęgniarstwo transkulturowe pod redakcją dr n. med. Anna Majda, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, s 44-53
  2. Prawosławie – Wiadomości (onet.pl)
  3. Informacje ogólne o Prawosławiu (prawoslawie.pl)
  4. Prawosławie – Wikipedia, wolna encyklopedia

Podobne artykuły

Zrzut ekranu 2024-06-21 o 10.00.20
28 czerwca 2024
logo_NIL_kolor-2023
28 czerwca 2024
Monosnap (3) Podcast_ Rzadko się o tym mówi - rozm
28 czerwca 2024
ThinkstockPhotos-518878059
28 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Medicus medico lupissimus

3 czerwca 2024
Michal-Modro-3
22 marca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Mądrej głowie dość dwie słowie

19 lutego 2024
Leszek Borkowski
28 sierpnia 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
10 lipca 2023