Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Premie dla pracowników NFZ

MedExpress Team

Dr Krzysztof Łanda

Opublikowano 29 stycznia 2013 12:48

Premie dla pracowników NFZ - Obrazek nagłówka
Nagonka medialna na premie dla pracowników NFZ nie jest fair i nie jest trafiona. Mamy w mediach sporo zamieszania na fali krytyki premii dla Prezydium Sejmu. Premie dla Marszałków to jednak zupełnie co innego niż premie dla pracowników NFZ.

Mamy w mediach sporo zamieszania na fali krytyki premii dla Prezydium Sejmu. Premie dla Marszałków to jednak zupełnie co innego niż premie dla pracowników NFZ. Premie w NFZ są elementem wynagrodzenia (moim zdaniem w obecnej sytuacji: koniecznego wynagrodzenia!) - ich wypłacanie wynika z dwóch powodów.

Po pierwsze premie i system zarządzania kadrami w takich zbiurokratyzowanych instytucjach jak NFZ wciąż pachnie zatęchłymi czasami socjalizmu - system ten jest skostniały, bardzo kosztowny, niepotrzebnie skomplikowany, a pracownicy są przyzwyczajeni do premii, jakkolwiek by te premie nie pachniały. Premie w zbiurokratyzowanych instytucjach państwowych nie przypominają niemal w niczym premii w sektorze prywatnym, gdzie premia to wyraz uznania za wybitne osiągnięcia - natomiast w instytucjach typu NFZ "premia sie należy"! Nikt tego jak dotąd w urzędach nie zreformował - zawsze były "ważniejsze problemy".

Po drugie premie są w dużym stopniu furtką dla obejścia trudności wynikających z ustawy kominowej. Ta ustawa ogranicza wysokość wynagrodzenia Premiera, to z kolei ogranicza widełki Ministrwów, potem Wiceministrów, Prezesów, Dyrektorów, specjalistów i pracowników niższego szczebla. To w przypadku pracowników średniego szczebla, gdzie trudno o fachowców rodzi poważne problemy. Pamiętam jak trudno było pozyskać sensownych analityków do pracy w DGL NFZ w latach 2006-2007, a nie można było im zaoferować wyższych pensji niż przewidują nieszczęsne widełki kadrowe. Te ograniczenia są przyczyną seleksji negatywnej. Problem selekcji negatywnej pracowników w kluczowych miejscach systemu ochrony zdrowia to moim zdaniem największy problem do rozwiązania - to przecież ludzie tworzą systsem, regulacje, prawo, przeprowadzają analizy itp. Rozumiem więc kierownictwo MZ czy NFZ, które chce pracownikom zaoferować większe wynagrodzenia i stosuje do tego jedyny dostępny mechanizm, jakim są "premie". Bez tego albo nie byłoby w ogóle chętnych do pracy na średnich i niższych szczeblach, albo selekcja negatywna doprowadziłaby do paraliżu intelektualnego, jak to w niektórych departamentach można już dziś zaobserwować.

Nagonka medialna na premie dla pracowników NFZ nie jest fair i nie jest trafiona. Co innego premie dla dyrektorów i kierownictwa (które jednak tym razem podobno nie były wypłacone za rok 2012?). Nie widzę specjalnych sukcesów najwyższych kadr zarządzających i dyrektorów NFZ w ostatnim roku (szczególnie chodzi mi o ekipę poprzedniego Prezesa) - natomiast wpadek było wiele, a niektóre z nich bardzo poważne.

Obyśmy zdrowi byli ...

Podobne artykuły

Zrzut ekranu 2024-06-21 o 10.00.20
28 czerwca 2024
logo_NIL_kolor-2023
28 czerwca 2024
Monosnap (3) Podcast_ Rzadko się o tym mówi - rozm
28 czerwca 2024
ThinkstockPhotos-518878059
28 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nie czas płakać nad rozlaną szczepionką...

20 listopada 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

OECD: nad Wisłą bez zmian

13 listopada 2023
Leszek Borkowski
13 listopada 2023
Leszek Borkowski
18 września 2023
Leszek Borkowski
Dr nauk farm. Leszek Borkowski

Po co seniorom flozyny w przewlekłej chorobie nerek

27 czerwca 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Czy wymrzemy?

3 czerwca 2023