Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Katarzyna Czyżewska

Programy lekowe – procedura do zmiany

MedExpress Team

Katarzyna Czyżewska

Opublikowano 10 października 2019 07:44

Programy lekowe – procedura do zmiany - Obrazek nagłówka
Fot. Marcin Petruszka
W dyskusjach o ewentualnej nowelizacji Ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych często mówi się o konieczności zmiany przepisów regulujących finansowanie leków w programach lekowych. Rzeczywiście, obecnie obowiązujące w tym zakresie przepisy w praktyce są źródłem wielu trudności.

Chodzi tu przede wszystkim o fakt, że założeniem Ustawy o refundacji jest możliwość finansowania w programie lekowym kilku, czy nawet wielu, różnych leków. Jest to dość kłopotliwe już na etapie tworzenia programu lekowego. Wnioskodawca, który ubiega się o finansowanie jego produktu leczniczego w nowym programie lekowym (tj. dotyczącym jednostki chorobowej, dla leczenia której dotychczas nie utworzono programu), wraz z wnioskiem o refundację składa proponowany opis programu lekowego. Gdyby z podobnym wnioskiem (ale dotyczącym oczywiście różnych leków) w podobnym czasie wystąpiło dwóch lub więcej przedsiębiorców, minister zdrowia stanie przed trudnym zadaniem uzgodnienia treści programu lekowego, która będzie odpowiadała wszystkim zainteresowanym wnioskodawcom (i będzie oczywiście też do przyjęcia z punktu widzenia publicznego płatnika). Wynika to z faktu, że opis programu musi być wspólny dla wszystkich ujętych w nim produktów (aczkolwiek zasady stosowania poszczególnych leków w programie wymienionych mogą być różne).

Jeszcze większym kłopotem dla ministra zdrowia jest dodanie produktu leczniczego do programu już istniejącego. Dlaczego? Po wydaniu decyzji o refundacji leku w programie lekowym opis programu załącza się do decyzji administracyjnej; tym samym staje się on integralną częścią decyzji (jednej lub wielu, w przypadku, gdy w programie finansowane są różne preparaty). Aby kolejny produkt leczniczy mógł być włączony do programu lekowego, jego opis musi być odpowiednio zmodyfikowany, a to wymaga zmiany wszystkich obowiązujących decyzji, do których jest załączony. W efekcie, każdy przedsiębiorca, którego lek już jest w programie finansowany, musi wyrazić zgodę na dodanie do programu innego produktu, najczęściej konkurencyjnego (ponieważ zmiana wydanej na rzecz wnioskodawcy decyzji o refundacji wymaga zgody tego wnioskodawcy). Jak można sobie wyobrazić, nie wszyscy wnioskodawcy, którzy już korzystają z finansowania leku w ramach programu lekowego, są bardzo otwarci na poszerzanie dostępu do programu dla kolejnych produktów; zwłaszcza, że nie zawsze zmiany katalogu produktów finansowanych w programie są oczywiste i w pełni zrozumiałe z punktu widzenia celów terapii czy jej bezpieczeństwa.

„Wielolekowość” programu lekowego bywa kłopotliwa nie tylko dla ministra zdrowia, ale również dla wnioskodawców. Przykładowo, jeżeli po kilku czy kilkunastu miesiącach stosowania leków w programie zaistnieje potrzeba dokonania jakiejkolwiek modyfikacji w jego warunkach (na przykład dodania nieistniejącego wcześniej warunku kwalifikacji pacjentów do programu, czy uwzględnienia nieprzewidzianego wcześniej kryterium wyłączenia pacjenta z programu), znów będzie to wymagało zgody wszystkich wnioskodawców objętych programem. Tym samym program, który łączy finansowanie różnych produktów, o nierzadko różnych właściwościach, przeciwwskazaniach czy szczególnych warunkach stosowania, nie pozwala na szybkie i elastyczne reagowanie na konieczność dokonania zmian w przebiegu leczenia, jaka może pojawić się w trakcie jego wykonywania.

Wydaje się zatem, że zmiana formuły tworzenia i wykonywania programów jest wysoko na liście priorytetów do wdrożenia przy okazji najbliższej nowelizacji Ustawy o refundacji. Dokonanie takich zmian w przepisach będzie jednak trudne, zwłaszcza w kontekście obecnie obowiązujących programów; nowelizacja nie może bowiem pozbawić prawa dostępu do leczenia pacjentów, którzy już korzystają z terapii finansowanych w ramach programów lekowych.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

marek derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Ruch to zdrowie, ale czy to wystarczy?

17 stycznia 2025
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Szczepienia przeciw COVID-19. Jak żółw, ociężale…

28 października 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Co oznacza podwyższony poziom DHEA-S?

1 października 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Nadmiar DHEA-S u kobiet: przyczyny, objawy i postępowanie

16 września 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Przed nami jesień, a my znów w lesie...

28 sierpnia 2024
Michal-Modro-3
7 marca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nie o rekord tu chodzi

29 stycznia 2024