Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Felieton Małgorzata Solecka

Przedsiębiorcy z ulgą, pacjenci z niepokojem...

MedExpress Team

Małgorzata Solecka

Opublikowano 25 listopada 2024 08:06

Przedsiębiorcy z ulgą, pacjenci z niepokojem... - Obrazek nagłówka
Uchwalenie przez parlament przepisów obniżających składkę zdrowotną dla przedsiębiorców jest niemal przesądzone. Czy zostaną one podpisane przez prezydenta? Tu już sprawa jest dużo bardziej skomplikowana i co najmniej niepewna (na dziś można zakładać, że Andrzej Duda mógłby się dać przekonać – swoim doradcom, nie rządowi – do zgody na likwidację składki od sprzedaży środków trwałych i wprowadzenia ulgi dla najdrobniejszych przedsiębiorców, natomiast przepisy, które miałyby zmienić zasady naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców w przyszłości, od 2026 roku, raczej zawetuje).

Realizacja obietnic wyborczych nie może nastąpić w gorszym momencie. W finansach NFZ jest nie luka a wyrwa. Nie może być inaczej, skoro – jak pokazuje najnowszy raport OECD – Polska na bieżące wydatki zdrowotne przeznacza poniżej 5 proc. PKB, co plasuje nas na jednym z ostatnich miejsc w całej Europie. Powinniśmy – jak podkreślali eksperci i interesariusze podczas ubiegłotygodniowej konferencji zorganizowanej przez Fundację Rzecznicy Zdrowia, poświęconej sytuacji finansowej systemu, rozmawiać o zwiększaniu i porządkowaniu obciążeń składkowych, ale na pewno nie o ich zmniejszaniu dla jakiejkolwiek grupy społecznej. Zmniejszanie strumienia pieniędzy, jaki bezpośrednio trafia do NFZ oznacza coraz większe jego uzależnianie od dotacji budżetowych – a to nie służy stabilności i przewidywalności całego systemu. Już w tej chwili widać, jak bardzo interwencyjnie budżet zasila Fundusz, reagując na wybuchające „pożary”.

Zmiany, jeśli wejdą w życie, przyniosą ze sobą jednak znacznie poważniejsze konsekwencje. Pogłębi się wpisana w system niesprawiedliwość, bo to nie przedsiębiorcy, ale osoby pracujące na umowę o pracę są najbardziej obciążoną składkowo grupą zawodową. Można powiedzieć – mają za to pewność zatrudnienia, cały pakiet rozwiązań, o których prowadzący działalność gospodarczą mogą tylko pomarzyć. Można byłoby tak powiedzieć, gdyby nie rysowała się na horyzoncie kolejna fala wypychania pracowników na umowy B2B, do której to fali takie rozwiązania, jak proponuje rząd, dają solidne podstawy. Patrząc choćby na tragiczne dane dotyczące demografii, powinniśmy – jako państwo – działać w dokładnie odwrotnym kierunku, bo nie od dziś wiadomo, że to gwarancje płynące z przepisów prawa pracy (plus, oczywiście, dobra sytuacja gospodarcza) stwarzają podstawy do podejmowania decyzji o posiadaniu dziecka (dzieci).

Eksperci, ale też krytykująca zwłaszcza to długofalowe rozwiązanie Lewica (nie mówiąc o partii Razem, która na pomysłach rządu nie zostawiła suchej nitki), zwracają też uwagę na paradoks: prąc do spełnienia obietnicy wyborczej danej przedsiębiorcom, rząd kładzie na szali obietnice wyborcze składane przez dokładnie wszystkich koalicjantów, dotyczące poprawy sytuacji pacjentów. Najlepsze nawet reformy (zwłaszcza, że nie są wcale przesądzone a ich ewentualne wejście w życie i tak przyniesie skutki odłożone w czasie) nie powiodą się, gdy system nie będzie mieć solidnych finansowych fundamentów.

Podobne artykuły

Msolecka
FELIETON Małgorzata Solecka

Edukacja zdrowotna solą w (czyim) oku?

2 grudnia 2024
iStock-1246922598
27 listopada 2024
iStock-1197001731
27 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
prof. Wiesław W. Jędrzejczak

75 lat polskiej hematologii

9 października 2024
Michal-Modro-3
9 sierpnia 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

DHEA-S – co się dzieje, gdy go brakuje?

11 czerwca 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Od „małpeczki” do „małpeczki”

17 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Pozostaje niesmak

17 stycznia 2024
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Farmakolog dla pacjentów: TRZUSTKA

6 listopada 2023