Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Przeszczepy w stwardnieniu

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 stycznia 2025 07:32

Przeszczepy w stwardnieniu - Obrazek nagłówka
FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Właściwie to nie przeszczepy a przeszczepienia (tak nazywa się zabieg), a przeszczep to tylko to, co jest przeszczepiane. Otóż do czerwca roku 2011 zaraportowano do rejestru Europejskiego Towarzystwa Przeszczepiania Krwi i Szpiku (EBMT) 462 zabiegi przeszczepienia autologicznych tj. własnych komórek krwiotwórczych wykonanych w celu leczenia stwardnienia rozsianego.

Czy od tego czasu zabiegi w tym wskazaniu można określać jako „eksperymentalne”? A w dodatku w 2012 roku wspomniane Towarzystwo (główna i jedyna organizacja nadzorująca w Europie wykonywanie zabiegów przeszczepienia komórek krwiotwórczych) przyznała temu wskazaniu kategorię „Clinical Option” tj. równorzędnego z innymi metodami leczniczymi.

Od tego czasu trochę się zmieniło. Opublikowano metaanalizę obejmującą 4831 pacjentów ze stwardnieniem rozsianym leczonych tą metodą i pierwsze badanie III fazy porównujące jej skuteczność z tzw. terapiami modyfikującymi przebieg choroby. Wyniki dość jednoznacznie wskazały na przewagę przeszczepiania. W tym ostatnim badaniu choroba uległa progresji u 3 spośród 50 chorych leczonych przeszczepieniem i 34 spośród 50 leczonych terapiami modyfikującymi przebieg choroby. A w najnowszym badaniu porównawczym przeszczepienie okazało się bardziej skuteczne of fingolimodu, natalizumabu i równorzędne do ocrelizumabu.

Oczywiście diabeł trochę tkwi w szczegółach. Przeszczepianie jest oferowane (na świecie) chorym, którzy okazali się oporni na inne metody leczenia i są względnie młodzi i okazało się, że najlepsze wyniki są u tych chorych, u których chorobie towarzyszy istotna reakcja zapalna (Eur. J. Neurol. 2025:32:e16565). W ostatnich zaleceniach EBMT z 2022 roku przeszczepienie zostało uznane za „standard of care” u chorych z nawracająco-zwalniającym stwardnieniem rozsianym opornym na leki modyfikujące przebieg choroby. Ten „standard of care” jest niedostępny dla polskich chorych.

Wiesław Wiktor Jędrzejczak

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
prof. Wiesław W. Jędrzejczak

75 lat polskiej hematologii

9 października 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Dihydrotestosteron (DHT) – nasz najsilniejszy androgen

8 października 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

DHEA-S – co się dzieje, gdy go brakuje?

11 czerwca 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Medicus medico lupissimus

3 czerwca 2024
Michal-Modro-3
22 marca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

ABM na pierwszy ogień

9 stycznia 2024
Msolecka
Felieton

Razem wspiera rząd z osobna

10 listopada 2023
IMG

Jazda bez trzymanki

29 września 2023