Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Katarzyna Czyżewska

Ratunkowy dostęp do technologii lekowych

MedExpress Team

Katarzyna Czyżewska

Opublikowano 5 kwietnia 2017 08:05

Ratunkowy dostęp do technologii lekowych - Obrazek nagłówka
Fot. Marcin Petruszka
Projekt ustawy wzbudził duże zainteresowanie, ale także sporo kontrowersji.

Projekt ustawy, która miała wprowadzić do systemu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ratunkowy dostęp do technologii medycznych, został przekazany do konsultacji społecznych ponad rok temu, w marcu 2016 roku. Projekt wzbudził duże zainteresowanie, ale także sporo kontrowersji. Idea umożliwienia pacjentom awaryjnego dostępu do finansowania leczenia ze środków publicznych była i nadal jest oczywiście słuszna, ale szczegółowe rozwiązania budziły mnóstwo zastrzeżeń. W maju ubiegłego roku Rządowe Centrum Legislacji opublikowało zestawienie zgłoszonych w toku konsultacji społecznych uwag i prace nad projektem stanęły w miejscu.

Dlatego też pewnym zaskoczeniem było wpłynięcie projektu ustawy, dotyczącego właśnie ratunkowego dostępu do technologii medycznych, w marcu tego roku do Sejmu. Projekt ustawy, który przy pierwszych konsultacjach społecznych wzbudził tyle wątpliwości, uległ pewnym modyfikacjom, aczkolwiek część zgłaszanych wcześniej zastrzeżeń nadal pozostaje aktualnych.

Zgodnie z projektem, minister zdrowia może wydać (na wniosek świadczeniodawcy) zgodę na pokrycie, w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowej, kosztów leku, który nie jest finansowany ze środków publicznych w danym wskazaniu, pod warunkiem, że:

•    Potrzeba zastosowania tego leku u konkretnego pacjenta jest uzasadniona i wynika ze wskazań aktualnej wiedzy medycznej;
•    Zostały już wyczerpane u tego pacjenta wszystkie możliwe do zastosowania w tym wskazaniu dostępne technologie medyczne, finansowane ze środków publicznych;
•    Lek, którego dotyczy wniosek, jest dopuszczony do obrotu;
•    Jeżeli wniosek dotyczy kontynuacji leczenia (ma być wydana kolejna zgoda), lekarz specjalista w dziedzinie medycyny odpowiedniej ze względu na chorobę lub problem zdrowotny pacjenta potwierdził skuteczność leczenia pacjenta lekiem, którego dotyczyła pierwsza zgoda.

Już z powyższych warunków wynika jasno, że możliwości skorzystania przez pacjentów z ratunkowego dostępu do technologii lekowych będą mocno ograniczone. Dodatkowo zgoda ma zawierać limit finansowania, powyżej którego koszty leku nie zostaną pokryte ze środków publicznych, co w praktyce wpłynie na możliwość zakupienia przez szpital leku dla pacjenta.

Nadal nie jest jasna relacja ratunkowego dostępu do technologii lekowej i Ustawy o refundacji; w świetle projektu o ratunkowym dostępie, jeżeli AOTMiT uzna zasadność finansowania leku ze środków publicznych (a opinię w tej sprawie AOTMiT będzie obowiązkowo wydawał w  przypadku złożenia kolejnego wniosku o ratunkowy dostęp do danego leku), podmiot odpowiedzialny będzie wzywany do złożenia wniosku o refundację. Obecnie ustawa już nie wskazuje wprost, że nieprzystąpienie przez podmiot odpowiedzialny do postępowania refundacyjnego uniemożliwi wydawanie kolejnych zgód na ratunkowy dostęp do technologii medycznych – tak przewidywał pierwotny projekt.

Co bardzo istotne, projekt ustawy przewiduje także niezwykle ważną zmianę w Ustawie o refundacji, a mianowicie, zmianę przepisu art. 11 ust. 3, dotyczącego okresu, na jaki wydawane są decyzje o refundacji. Obecnie decyzje te mają dwu- trzy- lub pięcioletnie okresy obowiązywania, a zgodnie z projektem nowelizacji, decyzje miałyby być wydawane na okres do 5 lat. W praktyce ta drobna zmiana w przepisach zaburzy stabilność systemu refundacji, zarówno dla wnioskodawców, jak i lekarzy oraz przede wszystkim pacjentów. Dlatego pozostaje mieć nadzieję, że ta akurat zmiana w przepisach nie wejdzie ostatecznie w życie.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Nowa strategia na post-COVID. Jak może pomóc naltrekson?

6 maja 2024
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
16 stycznia 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Asystent lekarza

8 stycznia 2024
Msolecka
Felieton

Razem wspiera rząd z osobna

10 listopada 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Idzie nowe… po staremu

18 października 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Dobry jak cholesterol

10 sierpnia 2023
Leszek Borkowski
Dr nauk farm. Leszek Borkowski

Po co seniorom flozyny w przewlekłej chorobie nerek

27 czerwca 2023
Michal-Modro-3
17 marca 2023