Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Reaktywacja HBV

MedExpress Team

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 24 marca 2016 09:04

Reaktywacja HBV  - Obrazek nagłówka
Fot. Jacek Persa
Chorzy białaczkowi są bezbronni przy reaktywacji wirusowego zapalenia wątroby typu B i to jest skandal. To o czym piszę czyli ryzyko reaktywacji HBV znane jest od kilku lat i nic rządzący z tym nie robią.

W porozumieniu z EMA i URPL  dyrektorzy medyczni  z firm Ariad Pharma Ltd., Bristol-Muers Squbb Polska Sp zo.o., Novartis Poland Sp z o.o. oraz Pfizer Pharma Sp z o.o.  upoważnieni do wydawania komunikatów w sprawie pharmacovigillance  na terenie Polski informują fachowy personel medyczny  o konieczności przeprowadzenia diagnostyki pacjentów w kierunku zakażenia wirusem HBV przed rozpoczęciem leczenia inhibitorami kinazy tyrozynowej  /TKI BCR-ABL/.

Obecnie w Polsce stosowane są między innymi następujące inhibitory kinazy tyrozynowej:

Imatynib / Glivec / Novartis Poland Sp. z o.o.
Nilotynib / Tasigna / Novartis Poland Sp. z o.o.
Bosutynib / Bosulif / Pfizer Polska Sp. z o.o.
Dazatynib / Sprycel / Bristol-Myers Squibb Polska Sp z o.o.
Ponatynib  / Iclusig /  Ariad Pharma Ltd.

Wymienione powyżej produkty lecznicze stosowane są  między innymi w przewlekłej białaczce szpikowej z chromosomem Philadelfia.
Najnowszy przegląd danych zgromadzonych w badaniach klinicznych oraz w okresie po wprowadzaniu do obrotu wykazał , że u pacjentów,  przewlekłych nosicieli HBV,  podanie inhibitora kinazy tyrozynowej może reaktywować HBV. Ta reaktywacja może wystąpić w dowolnym momencie leczenia za pomocą  inhibitorów kinaz białkowych.

Dlatego zaleca się:

1/ Przed rozpoczęciem leczenia  TKI BCR-ABL należy przeprowadzić diagnostykę pacjentów w kierunku zakażenia wirusem HBV.
2/ Należy skonsultować się z lekarzem specjalizującym się w leczeniu chorób wątroby i HBV przed rozpoczęciem leczenia w przypadku pacjentów z dodatnim wynikiem serologicznym w kierunku HBV / w tym pacjentów z czynną postacią choroby / oraz w przypadku pacjentów z dodatnim wynikiem badań na obecność zakażenia wirusem HBV występującym w trakcie leczenia.
3/ Należy ściśle monitorować pacjentów będących nosicielami HBV i wymagających leczenia TKI BCR-ABL, pod katem przedmiotowych i podmiotowych objawów czynnego zakażenia HBV przez cały czas trwania terapii oraz przez kilka miesięcy po jej zakończeniu.

Uważa się, że reaktywacja HBV jest efektem grupy TKI BCR-ABL chociaż mechanizm i częstość reaktywacji HBV podczas ekspozycji na te produkty lecznicze nie są znane.

Wyżej wymienione produkty lecznicze są inhibitorami izoenzymów CYP3A i lub substratami CYP 3A4.
Dlatego w terapii skojarzonej z innymi lekami w tym ordynowanymi także w chorobach współistniejących unikamy podawania innych silnych inhibitorów  CYP3A4 ponieważ zwiększają stężenie  w osoczu krwi leków z grupy TKI BCR-ABL.  W następstwie czego  może dochodzić do częstszych i silniejszych działań niepożądanych.
Kojarzenie inhibitorów kinazy tyrozynowej z silnymi induktorami CYP3A4  zmniejsza  stężenie w osoczu krwi  tychże inhibitorów kinazy tyrozynowej prowadząc do ich słabego działania terapeutycznego  na organizm pacjenta.
W sytuacji konieczności leczenia skojarzonego zaleca się dobieranie leków na współistniejące potrzeby medyczne o minimalnym wpływie na izoenzymy CYP3A4 do czasu zaprzestania terapii inhibitorami kinazy tyrozynowej z uwzględnieniem okresu wypłukiwania  z organizmu pacjenta    substancji czynnej.

Przy problemach z połykaniem możemy  oferowane formy per os podawać z przecierem jabłkowym np. Nilotynib-Tasigna.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Metformina: rewolucyjny lek w walce z rakiem skóry?

17 grudnia 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

„40 lat minęło jak jeden dzień”

2 grudnia 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Co oznacza podwyższony poziom DHEA-S?

1 października 2024
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
17 września 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Audrey Evans, M.D.

8 sierpnia 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Analiza lęku wywołanego odstawieniem Ozempicu

2 lipca 2024
Michal-Modro-3
7 marca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024