Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Reaktywacja HBV

MedExpress Team

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 24 marca 2016 09:04

Reaktywacja HBV  - Obrazek nagłówka
Fot. Jacek Persa
Chorzy białaczkowi są bezbronni przy reaktywacji wirusowego zapalenia wątroby typu B i to jest skandal. To o czym piszę czyli ryzyko reaktywacji HBV znane jest od kilku lat i nic rządzący z tym nie robią.

W porozumieniu z EMA i URPL  dyrektorzy medyczni  z firm Ariad Pharma Ltd., Bristol-Muers Squbb Polska Sp zo.o., Novartis Poland Sp z o.o. oraz Pfizer Pharma Sp z o.o.  upoważnieni do wydawania komunikatów w sprawie pharmacovigillance  na terenie Polski informują fachowy personel medyczny  o konieczności przeprowadzenia diagnostyki pacjentów w kierunku zakażenia wirusem HBV przed rozpoczęciem leczenia inhibitorami kinazy tyrozynowej  /TKI BCR-ABL/.

Obecnie w Polsce stosowane są między innymi następujące inhibitory kinazy tyrozynowej:

Imatynib / Glivec / Novartis Poland Sp. z o.o.
Nilotynib / Tasigna / Novartis Poland Sp. z o.o.
Bosutynib / Bosulif / Pfizer Polska Sp. z o.o.
Dazatynib / Sprycel / Bristol-Myers Squibb Polska Sp z o.o.
Ponatynib  / Iclusig /  Ariad Pharma Ltd.

Wymienione powyżej produkty lecznicze stosowane są  między innymi w przewlekłej białaczce szpikowej z chromosomem Philadelfia.
Najnowszy przegląd danych zgromadzonych w badaniach klinicznych oraz w okresie po wprowadzaniu do obrotu wykazał , że u pacjentów,  przewlekłych nosicieli HBV,  podanie inhibitora kinazy tyrozynowej może reaktywować HBV. Ta reaktywacja może wystąpić w dowolnym momencie leczenia za pomocą  inhibitorów kinaz białkowych.

Dlatego zaleca się:

1/ Przed rozpoczęciem leczenia  TKI BCR-ABL należy przeprowadzić diagnostykę pacjentów w kierunku zakażenia wirusem HBV.
2/ Należy skonsultować się z lekarzem specjalizującym się w leczeniu chorób wątroby i HBV przed rozpoczęciem leczenia w przypadku pacjentów z dodatnim wynikiem serologicznym w kierunku HBV / w tym pacjentów z czynną postacią choroby / oraz w przypadku pacjentów z dodatnim wynikiem badań na obecność zakażenia wirusem HBV występującym w trakcie leczenia.
3/ Należy ściśle monitorować pacjentów będących nosicielami HBV i wymagających leczenia TKI BCR-ABL, pod katem przedmiotowych i podmiotowych objawów czynnego zakażenia HBV przez cały czas trwania terapii oraz przez kilka miesięcy po jej zakończeniu.

Uważa się, że reaktywacja HBV jest efektem grupy TKI BCR-ABL chociaż mechanizm i częstość reaktywacji HBV podczas ekspozycji na te produkty lecznicze nie są znane.

Wyżej wymienione produkty lecznicze są inhibitorami izoenzymów CYP3A i lub substratami CYP 3A4.
Dlatego w terapii skojarzonej z innymi lekami w tym ordynowanymi także w chorobach współistniejących unikamy podawania innych silnych inhibitorów  CYP3A4 ponieważ zwiększają stężenie  w osoczu krwi leków z grupy TKI BCR-ABL.  W następstwie czego  może dochodzić do częstszych i silniejszych działań niepożądanych.
Kojarzenie inhibitorów kinazy tyrozynowej z silnymi induktorami CYP3A4  zmniejsza  stężenie w osoczu krwi  tychże inhibitorów kinazy tyrozynowej prowadząc do ich słabego działania terapeutycznego  na organizm pacjenta.
W sytuacji konieczności leczenia skojarzonego zaleca się dobieranie leków na współistniejące potrzeby medyczne o minimalnym wpływie na izoenzymy CYP3A4 do czasu zaprzestania terapii inhibitorami kinazy tyrozynowej z uwzględnieniem okresu wypłukiwania  z organizmu pacjenta    substancji czynnej.

Przy problemach z połykaniem możemy  oferowane formy per os podawać z przecierem jabłkowym np. Nilotynib-Tasigna.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
Felieton

Recepty pod specjalnym nadzorem

24 czerwca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nie czas płakać nad rozlaną szczepionką...

20 listopada 2023
Msolecka
Felieton

Razem wspiera rząd z osobna

10 listopada 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Idzie nowe… po staremu

18 października 2023
Leszek Borkowski
18 września 2023
Leszek Borkowski

Probiotyki w neonatologii

11 września 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
11 lipca 2023
Msolecka
Felieton

Mniej niż zero

22 marca 2023