Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Recepta: jak zablokować pacjentowi leczenie w ramach programu lekowego

MedExpress Team

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 8 lutego 2015 21:30

Program lekowy jest utworzony z myślą o chorych u których leczenie standardowe stosowanymi lekami nie przyniosło spodziewanych efektów.

Program lekowy jest utworzony z myślą o chorych u których leczenie standardowe stosowanymi lekami nie przyniosło spodziewanych efektów.

Leczenie w programach lekowych jest prowadzone w wybranych jednostkach chorobowych i obejmuje ściśle zdefiniowaną grupę pacjentów, wybraną według ustalonych kryteriów kwalifikacyjnych. Programy lekowe opracowuje minister zdrowia i to on za nie odpowiada poprzez ustalenie zasad rekrutacji pacjentów. O włączeniu pacjenta do programu lekowego decyduje lekarz prowadzący w oparciu o wytyczne ministra zdrowia. Programy lekowe wdraża, realizuje, finansuje, monitoruje, nadzoruje i kontroluje NFZ.

Minister zdrowia wraz z NFZ poinformowali o wdrożeniu Systemu Monitorowania Programów Terapeutycznych (SMPT) w celu analizowania przebiegu terapii pacjentów leczonych w ramach programów lekowych oraz aby uniknąć pokrzywdzenia chorych.

Zalecane rozwiązanie dla ciężko chorego pacjenta:

Rp.

  • bardzo długo podejmować decyzję o rozpoczęciu leczenie np. 377 dni
  • stosować restrykcyjne zaostrzenia kryteriów kwalifikacji do programu lekowego;  najlepiej nieuzasadnione medycznie bo skutecznie ograniczają liczbę pacjentów zakwalifikowanych do dalszego leczenia.

M.f. mixt (zmieszaj, aby powstała mieszanina)

D.S.: (podaj) zręczną dezinformację

 

Konkretny przykład: 

 

Program lekowy: Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C obowiązuje od 2011 roku. Pacjentami są ludzie w wieku produkcyjnym w przedziale 25-55 lat.

 

Opinia ekspertów ministra zdrowia:

 

„Polska jest jedynym krajem, który stosuje limitowanie dostępu do terapii poprzez ocenę genotypu pacjenta. Wszystkie rekomendacje eksperckie wykluczają stosowanie genotypowania IL28B w procesie kwalifikacji do leczenia. Utrzymywanie tego kryterium w proponowanym programie lekowym jest nieuzasadnione ze względów merytorycznych i etycznych. Powoduje to wykluczenie ze stosowania terapii trójlekowej grupy pacjentów nieleczonych z genotypem CC IL28B, która mogłaby uzyskać największą bo około 90% skuteczność terapii".

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Czynność. I wszystko jasne

30 kwietnia 2024
Michal-Modro-3
11 października 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Jak pomóc demografii w Polsce

7 września 2023
iStock-477041056
29 sierpnia 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Hematolodzy w Powstaniu

1 sierpnia 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

„Diagnozomaty”

13 lipca 2023
DSC_(1287) K.Rainka

Demografia, głupcze!

22 czerwca 2023