Minister Zdrowia
W sprawie amantadyny minister zdrowia popełnił dwa poważne błędy. Po pierwsze zlecił Agencji Badań Medycznych sfinansowanie badania klinicznego dotyczącego amantadyny w leczeniu COVID-19, ponieważ wystąpił o to wiceminister sprawiedliwości Warchoł, który zamieścił wpis: „Amantadyna działa na covid! Jestem przykładem. Najpierw syn, potem żona, w końcu ja: wysoka gorączka, ogromny ból, silny kaszel, wg. lekarza tak 7 dni, a potem apogeum, więc wziąłem amantadynę – piorunujący efekt! Zadziałało!”. Po drugie wydał komunikat, który jest nie logiczny, ponieważ zawiera wewnętrzną sprzeczność. W treści komunikatu MZ informuje o ograniczeniach tylko dla leku Viregyt K. Natomiast pozostałe produkty lecznicze zawierające amantadynę mogą być ordynowane i wydawane bez ograniczeń. Minister nie wydał rozporządzenia ani zarządzenia a zaledwie komunikat, który ma taką moc prawną jak komunikat pogody.
Lekarze
Trzech posłów wystosowało interpelację w sprawie ilości recept wystawionych na Viregyt-K. W odpowiedzi wiceminister zdrowia poinformował, że w okresie od 1 września do 9 grudnia 2021 r. ogółem zostało wystawionych 44 611 recept na Viregyt-K. To nie wszystko, ponieważ nie ma danych dotyczących amantadyny z importu równoległego. W analizowanym okresie recepty wystawiali lekarze nieposiadający specjalizacji oraz specjaliści z dziedzin: chorób wewnętrznych, medycyny rodzinnej, neurologii, pediatrii. Lekarze, na własną odpowiedzialność, mogą zastosować lek poza zarejestrowanymi wskazaniami (off-label use). Niemniej jednak powinni również stosować się do zasady: medycyna oparta na dowodach naukowych (EBM evidence-based medicine). Nie ma żadnych dowodów naukowych ani nawet przesłanek, że amantadyna może być skuteczna w leczeniu COVID-19.
Farmaceuci
W analizowanym okresie farmaceuci wystawili 773 recepty farmaceutyczne na Viregyt-K. Każdy farmaceuta, który to zrobił złamał prawo oraz wykazał się skrajną nieodpowiedzialnością i głupotą, ponieważ powszechnie wiadomo, że entuzjaści amantadyny nie szczepią się, ponieważ zażywają ten lek, a następnie w ciężkim stanie trafiają do szpitala i umierają na COVID-19.
Zasady wystawiania recept przez farmaceutów są uregulowane w Ustawie Prawo Farmaceutyczne (art. 96 ust. 4). W przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta farmaceuta może wystawić receptę farmaceutyczną. Obowiązuje zasada, że należy podać przyczynę wystawienia takiej recepty. Czy farmaceuci jako przyczynę podawali: jestem entuzjastą amantadyny. Każdy farmaceuta, który wystawił receptę na amantadynę powinien ponieść konsekwencje zawodowe oraz karne: art. 160 Kodeksu karnego - narażenie człowieka na niebezpieczeństwo. Dlatego Naczelna Rada Aptekarska powinna ustalić listę wszystkich farmaceutów, którzy się tego dopuścili w celu złożenia wniosków do Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej oraz zawiadomień do prokuratury.
Minister zdrowia popełnił błędy, lekarze nie przestrzegają zasady EBM, farmaceuci łamią prawo. Strach się bać.
mgr farm. Walenty Zajdel