Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Rozum i odwaga

MedExpress Team

Dr n. med. Mariusz Gujski

Opublikowano 28 października 2015 22:41

Rozum i odwaga - Obrazek nagłówka
Fot. Katarzyna Rainka
Tym razem sondaże się nie myliły: do politycznej zmiany. Po raz pierwszy po ’89 odpowiedzialność za państwo bierze na swoje barki jedna partia. Nie będzie miała alibi w postaci braku zgody koalicjanta na proponowane rozwiązania.

Tym razem sondaże się nie myliły: w wyniku wyborów parlamentarnych w Polsce doszło do politycznej zmiany. Po raz pierwszy po ’89 odpowiedzialność za państwo bierze na swoje barki jedna partia. Nie będzie miała alibi w postaci braku zgody koalicjanta na proponowane rozwiązania, nie będzie przestrzeni na tworzenie pretekstów usprawiedliwiających niepodejmowanie wyzwań i decyzji.

Wśród wielu zadań, jakie przed zwycięską partią stoją, znajduje się także naprawa ochrony zdrowia.  Będzie się musiała zmierzyć z rozbudzonymi nadziejami na nadrobienie straconych szans i świadomych zaniechań. A jest ich w zdrowiu wiele. I choć odchodząca koalicja może się pochwalić niewątpliwym osiągnięciem, jakim jest przygotowanie i przeprowadzenie przez parlament przyjętej ostatecznie uchwałą Sejmu ustawą o zdrowiu publicznym, to jednak takich powodów do zadowolenia dla ochrony zdrowia było przez 8 lat stanowczo zbyt mało.

Na sztandary wynoszono projekty ideologiczne, jak in vitro, a nie sprawy dla systemu fundamentalne. Nowa władza będzie musiała się z nimi zmierzyć. Jak choćby z koniecznością wzrostu finansowania opieki zdrowotnej, odbudowaniem należnego miejsca podstawowej opieki zdrowotnej i lekarzy rodzinnych, podniesieniem efektywności systemu ochrony zdrowia czy wreszcie – już nie ze sfery materialnej – przywróceniem szacunku do zawodów medycznych. W ostatnich latach bowiem z lekarzy zrobiono biurokratów, a medycynie odebrano ludzką twarz.

Pozostaje mieć nadzieję, że tym, którym przyjdzie decydować o obliczu polskiej ochrony zdrowia nie zabraknie ani rozumu, ani odwagi do dokonania od dawna oczekiwanych i jakże potrzebnych nam wszystkim zmian.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Msolecka
FELIETON Małgorzata Solecka

Edukacja zdrowotna solą w (czyim) oku?

2 grudnia 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Klikam i klikam

10 września 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Neverending story

8 lipca 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Rola mikrobioty w walce z chorobami tarczycy

3 czerwca 2024
Michal-Modro-3
7 marca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nie czas płakać nad rozlaną szczepionką...

20 listopada 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Farmakolog dla pacjentów: TRZUSTKA

6 listopada 2023
Leszek Borkowski

Probiotyki w neonatologii

11 września 2023