Diclofenacum/nazwa handlowa :Akis, Diclac, Dicloratio, Diclo Duo, Dicloreum, Difadol, Glimbax, Itami, Majamil, Naclof, Naklofen, Olfen, Veral, Viklaren, Voltaren/przeciwzapalny, aktywny inhibitor cyklooksygenazy.
Źródło : EMA/474641/2016
Nie dotyczy aerozoli do stosowania w jamie ustnej i roztworów do płukania jamy ustnej.
Występuje zwiększone ryzyko krwotoku u pacjentów przyjmujących równocześnie diklofenak z lekami przeciwzakrzepowymi.
Pojawiają się przypadki niedokrwiennego zapalenia okrężnicy. Pacjent, który zauważy u siebie łagodnie bolesne skurcze i tkliwość brzucha, rozpoczynające się po przyjmowaniu diklofenaku, po których wystąpią krwawienia z odbytu lub krwawa biegunka w ciągu 24 godzin od pojawiających się bólów brzucha winien odstawić lek i rozmawiać z lekarzem.
W związku z ryzykiem wystąpienia ciężkiego zakażenia w tym martwiczego zapalenia powięzi zaleca się bezwzględne przestrzeganie zaleceń z charakterystyki produktu leczniczego dotyczących wykonywania wstrzyknięć domięśniowych form diklofenaku.
Meropenemum/nazwa handlowa: Merinfec, Meronem, Meropenem, Nableran/antybiotyk.
Źródło : EMA/400367/2016
Antybiotyku nie należy stosować u kobiet karmiących piersią, chyba że spodziewane korzyści dla matki przeważają ryzyko dla dziecka.
Meropenemum może wywoływać zaburzenia skóry i tkanki podskórnej z częstością nieznaną.
Wywołuje Zespół Osutki Polekowej / ang DRESS Syndrome /- wielonarządowe zaburzenia na tle nadwrażliwości z eozynofilią i objawami układowymi.
Dr n farm. Leszek Borkowski