Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rząd przyjął założenia zmian w ustawie refundacyjnej

MedExpress Team

mec. Łukasz Sławatyniec

Opublikowano 10 września 2013 20:41

Rząd przyjął założenia zmian w ustawie refundacyjnej - Obrazek nagłówka
Na 100 dni przed końcem roku rząd przyjął założenia zmian do ustawy refundacyjnej. Teraz zostały trzy miesiące na przygotowanie regulacji i przeprowadzenie jej przez parlament. Oby efekt był dobry.

Rada Ministrów 10 września przyjęła założenia zmian do ustawy refundacyjnej. To świetna wiadomość dla wszystkich z sektora farmaceutycznego, którzy czekają na tak upragnione zmiany. To jeszcze lepsza wiadomość dla pacjentów, bo poprawienie ustawy może mieć zbawienny wpływ na wiele problemów, do których regulacje doprowadziły.

Któż bowiem nie czeka na lepsze definicje, kto nie chciałby zmian w zakresie programów lekowych czy ratowania dostępności leków w ramach chemioterapii niestandardowej. Kto wreszcie nie czeka na szereg innych dobrych propozycji, które zostały przedstawione w ministerialnych propozycjach.

W założeniach dumnie wskazuje się datę 1 stycznia 2014 r., jako pierwszy dzień obowiązywania nowych regulacji. Niestety, droga do tego jeszcze daleka. Pierwsza wersja założeń pokazała się przed majówką. Wersja zaakceptowana przez rząd praktycznie od niej nie odbiega. Wciąż jednak rozmawiamy o opisowym dokumencie, który posługuje się głównie wyrażeniem „należy doprecyzować” i podobnymi. Od maja, przez cztery miesiące, w domenie publicznej nie pojawił się projekt nowych regulacji. W efekcie, wciąż nie wiadomo jak należy doprecyzować/poprawić te regulacje zdaniem Ministerstwa Zdrowia.

Do końca roku zostało trochę ponad 100 dni. Jak na tak daleko idące zmiany, do tego wymagające poważnej dyskusji, to nad wyraz mało. Wierzę, że da się przeprowadzić projekt regulacji przez obie izby parlamentu w tym czasie. Chciałbym przy tym wierzyć, że zmiany będą nie tylko szybkie, ale przemyślane i przedyskutowane. Wtedy te 100 dni na pewno będzie zapamiętane lepiej (i policzone na plus rządzącym), niż analogiczny okres sprzed dwóch stuleci, o którym uczą się dzieci w szkołach.

Podobne artykuły

2500x1100

Świadomy pacjent

22 listopada 2024
kiszonki
#WyszłoNaZdrowie

Kiszonki: zdrowie i długowieczność

22 listopada 2024
Grant_V_edycja
22 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Nadchodzi SoHO

20 września 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
3 września 2024
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
11 lipca 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Nowa strategia na post-COVID. Jak może pomóc naltrekson?

6 maja 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Nowe terapie w leczeniu zespołu post-COVID-19

26 marca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nie czas płakać nad rozlaną szczepionką...

20 listopada 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
30 października 2023