Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Stereotypowy wizerunek pielęgniarki w Polsce - czy uda nam się z niego wyzwolić ? cz.1

MedExpress Team

Pielęgniarki Cyfrowe

Opublikowano 28 listopada 2018 11:22

Stereotypowy wizerunek pielęgniarki w Polsce - czy uda nam się z niego wyzwolić ? cz.1 - Obrazek nagłówka
Środowisko pielęgniarskie mocno odczuwa, że ich zawód to jeden z najbardziej niedocenionych zawodów w naszym kraju.

Powszechnie wiadomo, że polskie społeczeństwo ma nikłą wiedzę na temat profesji pielęgniarskiej. W przekonaniu większości to zawód pomocniczy, podwładny lekarzowi, utożsamiany z powołaniem i służbą. Wizerunek pielęgniarki, jako pokornej, uległej i oddanej swojej posłudze kobiety, utrwalił się na kanwie historycznej przeszłości opieki nad chorymi ludźmi. Przed powstaniem profesjonalnego pielęgniarstwa na przełomie XIX/XX wieku, opieka nad chorym miała charakter charytatywnej posługi, którą sprawowali zakonnicy, a przede wszystkim siostry zakonne z różnych zgromadzeń (stąd też i zwrot „siostro”). Powinność pomocy choremu człowiekowi wynikała wówczas przede wszystkim z założeń głębokiej wiary chrześcijańskiej. Powierzenie opieki nad chorymi osobom duchownym miało również obniżyć koszty utrzymania szpitali.

Dopiero w 1860 roku Florencja Nightingale stała się prekursorką pielęgniarstwa świeckiego. Na przełomie XIX i XX wieku liczba wykwalifikowanych pielęgniarek była bardzo mała w porównaniu z potrzebami, na jedną osobę pielęgnującą przypadało 30–50 pacjentów.

Na przestrzeni lat, pielęgniarstwo rozwijało się bardzo prężnie, a od 1989 roku w pielęgniarstwie polskim zaczęło się upowszechniać kształcenie pielęgniarek na poziomie akademickim. W pielęgniarstwie rozpoczął się również rozwój badań naukowych i dziedzina ta otrzymała status naukowej, a zawód pielęgniarki uznano za samodzielny .

Od 1996 roku kształcenie pielęgniarek odbywa się wyłącznie na poziomie akademickim. Pielęgniarki/rze kształcą się również w ramach specjalizacji z danych dziedzin pielęgniarstwa. Zobligowani są również do odbywania kursów kwalifikacyjnych i specjalistycznych, aby nieustannie podnosić swoje kwalifikacje.

„Pielęgniarka lub pielęgniarz to obecnie samodzielny, medyczny zawód z grupy specjalistów do spraw zdrowia. (…) Do obowiązków pielęgniarki/rza należą m.in. samodzielne działania w zakresie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji medycznej, a także realizacja zleceń lekarskich.(…). Pielęgniarka/arz zajmuje się także szeroko rozumianą edukacją zdrowotną i promocją zdrowia.”

Zaś w Ustawie o zawodach pielęgniarki położnej zapisano:

Art. 7. Zawód pielęgniarki i położnej może wykonywać osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu stwierdzone albo przyznane przez właściwą okręgową radę pielęgniarek i położnych oraz osoba, o której mowa w art. 24 i art. 25.

Art. 8. 1. Osobie posiadającej prawo wykonywania zawodu przysługuje prawo posługiwania się tytułem zawodowym „pielęgniarka” albo „pielęgniarz”, „położna” albo „położny”. 2. Tytułami, o których mowa w ust. 1, mogą posługiwać się osoby posiadające prawo wykonywania zawodu, a także osoby, o których mowa w art. 24, z zastrzeżeniem art. 9. 3. Tytuły, o których mowa w ust. 1, podlegają ochronie prawnej.

Środowisko pielęgniarskie mocno odczuwa, że ich zawód to jeden z najbardziej niedocenionych zawodów w naszym kraju.

mgr Joanna Lewoniewska

Ciąg dalszy za tydzień.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Przedsiębiorcy z ulgą, pacjenci z niepokojem...

25 listopada 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Nadmiar DHEA-S u kobiet: przyczyny, objawy i postępowanie

16 września 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Nowa era w walce z procesami starzenia

5 września 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Metformina lekiem na chorobę Hashimoto i guzki tarczycy?

20 maja 2024
Michal-Modro-3
7 marca 2024
Celine_Dion_2012_
Dr n. med. Marek Derkacz

Jak wyleczyć Céline Dion?

27 grudnia 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nie czas płakać nad rozlaną szczepionką...

20 listopada 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Idzie nowe… po staremu

18 października 2023