Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Sukces innowacji w przemyśle czy sukces ustawy

MedExpress Team

mec. Łukasz Sławatyniec

Opublikowano 18 grudnia 2013 17:37

Minister Zdrowia podsumował ustawę refundacyjną. Największym sukcesem jest finansowanie nowych terapii.

Minister Zdrowia przedstawił 18 grudnia prezentację podsumowującą ustawę refundacyjną. Bardziej to jednak podsumowanie tego, co nowego udało się zrefundować przez 2 lata obowiązywania ustawy niż jej samej.

Doceniając tyle nowych refundowanych cząsteczek, trzeba jednak przypomnieć, że ustawa refundacyjna to nie tylko nowe leki. O refundację wielu z nich firmy ubiegały i ubiegają się od lat. Sama ustawa refundacyjna nie ma w praktyce wpływu na to czy finansujemy dany lek czy nie. To zwykle po części polityczna decyzja, bo każda pociąga za sobą miliony wydatków. Daje jednak też szansę leczenia pacjentów, którzy do tej pory nie mieli dostępu do określonych terapii, często finansowanych w innych państwach.

Przepisy zawarte w regulacjach takich jak ustawa refundacyjna mogą jednak bardzo pomóc pacjentom w dostępie do tych refundowanych leków. Trochę brakuje refleksji właśnie nad tymi przepisami. Ustawa refundacyjna to olbrzymia rewolucja w zasadach ustalania cen i grupowania produktów. Choć, jak wynika z prezetnacji, całościowo NFZ i pacjenci oszczędzili na lekach refundowanych, to jednak z częścią produktów musieli się pożegnać. Część trafiła bowiem do grup, gdzie wysokość dopłaty pacjenta wyznacza tani produkt niebędący zamiennikiem. Inne zaczęły wyjeżdżać z Polski bo eksporterzy równolegli doszli do wniosku, że można wykorzystać różnice cenowe i sprzedać je w innych państwach Unii Europejskiej. Do innych, wskutek nieszczęśliwych regulacji, pacjenci dopłacają więcej niż przed zmianami w prawie.

O tym, że ustawa refundacyjna nie jest aktem idealnym wiemy nie od dziś. Parlament już kilka razy musiał go nowelizować. Poza oficjalnymi nowelizacjami mieliśmy też liczne komunikaty tłumaczące, że z niektórych przepisów wynika coś zupełnie innego niż większość osób jest w stanie z nich wyczytać. Jesteśmy w przededniu kolejnych istotnych zmian. Założenia nowelizacji jasno wskazują na wiele błędów tej legislacji. Nie bójmy się o tym rozmawiać i dyskutujmy nad poprawą tej ustawy, żeby można było mówić również o dobrych rezultatach dobrych regulacji.

Prezentacja Ministra Arłukowicza dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia:

http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/ustref_20131218_prezentacja.pdf

Podobne artykuły

2500x1100

Świadomy pacjent

22 listopada 2024
kiszonki
#WyszłoNaZdrowie

Kiszonki: zdrowie i długowieczność

22 listopada 2024
Grant_V_edycja
22 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Nobel dla robaczka

10 października 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Nadmiar DHEA-S u kobiet: przyczyny, objawy i postępowanie

16 września 2024
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
11 lipca 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Rola mikrobioty w walce z chorobami tarczycy

3 czerwca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Igrzyska zamiast chleba

13 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Czynność. I wszystko jasne

30 kwietnia 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Incydent studencki

30 października 2023
Leszek Borkowski
18 września 2023