Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Dr Leszek Borkowski

Symbiofor 2 a zespół jelita drażliwego

MedExpress Team

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 22 kwietnia 2016 08:15

Symbiofor 2 a zespół jelita drażliwego - Obrazek nagłówka
Fot. Jacek Persa
Pacjent przywiózł lek z Niemiec. Czy słusznie się nim leczy?

W związku z zobaczeniem w rękach warszawskiego pacjenta chorującego na zespół jelita drażliwego produktu leczniczego Sumbiofor 2 przywiezionego z Niemiec, pozwalam sobie na donos:

Symbiofor jest produktem leczniczym zawierającym bakterie Escherichia coli.

Lek ten został dopuszczony do obrotu w Niemczech, Austrii i na Węgrzech do leczenia chorób żołądka, układu trawiennego i zespołu jelita drażliwego.
Niemiecka agencja zajmująca się rejestracją leków Bundesinstitut fuer Arzneimittel und Medizinprodukte zwana potocznie BfArM przekonała na podstawie art. 31 dyrektywy 2001/83/WE Europejską Agencję Leków - EMA / komunikat nr EMA233358/2016/ do rozpoczęcia przeglądu danych, ponieważ pojawiły się wątpliwości co do skuteczności leku Symbiofor 2.
Agencja BfArM obawia się, że stosowanie nieskutecznego leku może narazić pacjentów na długoterminowe objawy choroby i obniżać jakość życia.
Czynnościowe choroby układu trawienia zaburzają prawidłowe funkcjonowanie żołądka i jelit. Wymienione organy nie wykazują żadnych anomalii strukturalnych.
Zalicza się do nich zespół jelita drażliwego, który jako choroba przewlekła charakteryzuje się bólem lub dyskomfortem brzucha i wzdęciami, oraz zaburzeniami funkcji jelit.
Przegląd skuteczności produktu leczniczego Symiofor 2 zostanie zrealizowany przez Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi / Committee for Medicinal Products for Human Use; CHMP.
Opinia CHMP poprzez EMA zostanie przekazana Komisji Europejskiej, która wyda decyzje obowiązujące państwa Unii europejskiej i EOG/Norwegia,Islandia, Lichtenstein/.

Konkluzją niniejszego tekstu jest rozważenie zaprzestania słuchania reklam leków, bo nie zastąpią wiedzy zdobytej  w trakcie wieloletnich studiów na uniwersytetach medycznych ani różnych specjalizacji fachowych pracowników służby zdrowia.
Ponadto każda decyzja o przywiezieniu do Polski leku od naszych bliższych i dalszych sąsiadów zawsze wymaga rzetelnej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Nie wszystko co z poza Polski jest cudowne.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Msolecka
FELIETON Małgorzata Solecka

Edukacja zdrowotna solą w (czyim) oku?

2 grudnia 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Nadmiar DHEA-S u kobiet: przyczyny, objawy i postępowanie

16 września 2024
Msolecka
29 lipca 2024
Msolecka
Felieton

Recepty pod specjalnym nadzorem

24 czerwca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Farmakolog dla pacjentów: TRZUSTKA

6 listopada 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Felczer 2.0

8 września 2023