Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Sytuacja zakupowa szpitali

MedExpress Team

Paweł Ossowski

Opublikowano 27 czerwca 2016 10:43

Sytuacja zakupowa szpitali - Obrazek nagłówka
Brak jednolitych procedur i schematów działania powoduje w konsekwencji, że zakupy w szpitalach są w większości przypadków nieefektywne.

W obecnym porządku prawnym sytuacja zakupowa publicznych i prywatnych szpitali jest zasadniczo różna. Podmioty publiczne podlegają znowelizowanemu prawu zamówień publicznych i jedynie w obrębie tego prawa mogą się poruszać. Taki stan rzeczy powoduje, że procesy zakupowe są zdecentralizowane i rozdrobnione. Jedyne podobieństwo, jakie występuje w każdym szpitalu, to że jest zobowiązany do zastosowania prawa zamówień publicznych. Ponadto praktycznie każdy szpital podchodzi do kwestii zamówień indywidualnie. Co ważne, nie ma jednego ośrodka decyzyjnego. W dużym szpitalu proces zakupów i wybierania asortymentu może zależeć nawet od kilkunastu osób. Brak jednolitych procedur i schematów działania powoduje w konsekwencji, że zakupy w szpitalach są w większości przypadków nieefektywne. Warto zaznaczyć, że Polska jest jednym z ostatnich krajów w Europie, gdzie procedury zakupowe są tak zdecentralizowane. W większości krajów Europy Zachodniej funkcjonują różne modele grup czy platform zakupowych, które zdecydowanie pozwalają optymalizować koszty. Oczywiście istnieje szereg narzędzi, takich jak aukcje internetowe czy grupy zakupowe, które nawet w obecnym środowisku zamówień publicznych mogłyby te procesy zoptymalizować, ale niestety są bardzo rzadko używane.

W przypadku podmiotów prywatnych nie są one związane prawem zamówień publicznych i mogą dowolnie dobierać, a przede wszystkim przeprowadzać negocjacje z dostawcami. Dzięki temu poziom osiąganych przez nie oszczędności może być znaczny.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Medicus medico lupissimus

3 czerwca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nie o rekord tu chodzi

29 stycznia 2024
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
16 stycznia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

OECD: nad Wisłą bez zmian

13 listopada 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
30 października 2023
Leszek Borkowski
18 września 2023