Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Walenty Zajdel

Szczepienia przeciw COVID-19

MedExpress Team

Walenty Zajdel

Opublikowano 4 października 2022 10:59

Szczepienia przeciw COVID-19 - Obrazek nagłówka

Minister zdrowia podpisał umowy zakupu z wyprzedzeniem na 200 milionów dawek szczepionek przeciw COVID-19 za 10 miliardów złotych. Dotychczas zostało podanych 56,7 mln dawek. Aktualnie w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych znajduje się 25 milionów dawek. Dla porównania minister zdrowia Wielkiej Brytanii zakontraktował zakup 190 milionów dawek dla 68 milionowej populacji. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że nieodpłatnie przekazaliśmy 11 mln szczepionek m. in. do Czarnogóry, Gruzji, Palestyny i Wietnamu. Pomagać innym krajom można ale czy właśnie w ten sposób ?

Na posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia 28 września 2022 roku wiceminister Waldemar Kraska powiedział, że „uruchamiamy nową kampanię informacyjną na temat programu profilaktyki COVID-19. Kampanię tę nazwaliśmy CHCĘ ZROZUMIEĆ. Materiały będą promowały chęć zrozumienia tego działania czemu służą szczepionki." Rychło w czas skoro szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia 2020 roku. Po 21 miesiącach masowych szczepień kampania „czemu służą szczepionki" brzmi jak ponury żart. Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej 28 września stwierdził, że nowa kampania będzie polegała głównie na uszanowaniu tego, że decyzja o szczepieniu jest decyzją autonomiczną. Innymi słowy róbta co chceta jak mawia Jurek Owsiak.

Wiceminister zdrowia poinformował Posłów, że „jeżeli chodzi o ceny szczepionek to jest to informacja wrażliwa i tego nie możemy obecnie przekazać." Fakty są następujące - w listopadzie 2020 roku na stronie internetowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zostały podane ceny szczepionek przeciw COVID-19. Natomiast w grudniu 2020 roku belgijska minister ds. budżetu Eva De Bleeker ujawniła ceny szczepionek dla Unii Europejskiej: AstraZeneca-1,8 euro, Johnson-8,5 dolara, Pfizer/BioNTech-12 euro, Moderna-18 dolarów, CureVac-10 euro.

Wiceminister Kraska stwierdził, że „16 maja bieżącego roku realizacja Narodowego Programu Szczepień (NPS) przeciw COVID-19 została powierzona ministrowi zdrowia. Uprzednio nadzór nad NPS był realizowany przez pełnomocnika rządu do spraw NPS. Zmiana organizacyjna nie wpłynęła na cel NPS." Były szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk był pełnomocnikiem rządu do spraw NPS.

W Polsce kwestia szczepień, zupełnie niepotrzebnie, podlega polityzacji. W listopadzie 2020 roku została powołana Rada Medyczna przy Premierze. Rada na podstawie analiz i oceny bieżącej sytuacji wydawała opinie oraz rekomendacje. W styczniu 2022 roku trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej złożyło rezygnacje. W oświadczeniu napisali między innymi, że decyzja zapadła z uwagi na „brak wpływu rekomendacji na realne działania i wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".

W Polsce 60% populacji jest po pełnym szczepieniu przeciw COVID-19. W Portugali wskaźnik ten wynosi 88%. W Portugalii za szczepienia odpowiedzialny jest komandor, który wcześniej dowodził okrętami podwodnymi. Portugalskich antyszczepionkowców komandor trzyma krótko: „Koronawirus to wróg. Nie chcesz się szczepić ? Jesteś obskurantem, chyba urwałeś się ze średniowiecza.” Natomiast w Polsce w czasie pandemii antyszczepionkowcy urośli w siłę.

mgr farm. Walenty Zajdel

Podobne artykuły

2500x1100

Świadomy pacjent

22 listopada 2024
kiszonki
#WyszłoNaZdrowie

Kiszonki: zdrowie i długowieczność

22 listopada 2024
Grant_V_edycja
22 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Dihydrotestosteron (DHT) – nasz najsilniejszy androgen

8 października 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Medicus medico lupissimus

3 czerwca 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Przypadek pana Ziobry

23 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Pozostaje niesmak

17 stycznia 2024
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
16 stycznia 2024
Celine_Dion_2012_
Dr n. med. Marek Derkacz

Jak wyleczyć Céline Dion?

27 grudnia 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Farmakolog dla pacjentów: TRZUSTKA

6 listopada 2023