Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Felieton Małgorzata Solecka

Szczepienia przeciw COVID-19. Jak żółw, ociężale…

MedExpress Team

Małgorzata Solecka

Opublikowano 28 października 2024 06:30

Szczepienia przeciw COVID-19. Jak żółw, ociężale… - Obrazek nagłówka
Ruszyła maszyna szczepień, jak zwykle – ospale. Od piątku można się zaszczepić przeciw COVID-19 preparatem mRNA dostosowanym do nowych wariantów. Do „wyboru” mamy tylko Modernę, chyba że ktoś chce zapłacić – może skorzystać z komercyjnego Pfizera (cena szczepionki nierefundowanej – 300-400 złotych za dawkę, z tendencją spadkową). Chce zapłacić albo nie chce czekać – w Warszawie (i bliskich okolicach) terminy piątkowe na szczepienia bezpłatne rozeszły się bowiem jak świeże bułeczki. Podobno sloty mają wrócić w poniedziałek, bo większość punktów szczepień dopiero wtedy otrzyma szczepionki.

Dawek ma nie zbraknąć dla wszystkich chętnych. I pewnie nie zabraknie, choć warto mieć w pamięci, że w sondażu Onet.pl deklarację chęci zaszczepienia przeciw COVID-19 złożyło ostatnio nieco ponad 40 proc. dorosłych Polaków. - Gdybyż to tylko była prawda – powiedzą specjaliści w dziedzinie zdrowia publicznego i wakcynolodzy. – Oby to tylko nie była prawda – jękną zapewne w tym samym momencie urzędnicy, odpowiedzialni za zakup szczepionek i organizację procesu szczepień. Bo rozmach tegorocznej akcji jest raczej dostosowany do sezonowych szczepień przeciw grypie (5 proc. populacji) i Ministerstwo Zdrowia przeżyłoby prawdziwy szok, gdyby się okazało, że szczepić się chce – na przykład – co piąty Polak (tyle zadeklarowało, że „zdecydowanie się zaszczepi”).

Jak będzie, zobaczymy. Można się spodziewać, że sondaż oddaje raczej poglądy niż zamiary, a logistyka szczepień też zrobi swoje, redukując zapał przez konfrontację z rzeczywistością. Punktów szczepień jest wyraźnie mniej. Duża część poradni POZ szczepi tylko swoich pacjentów, niektóre nie szczepią pacjentów w ogóle. Infolinia nie działa, co sprawia, że pacjenci wykluczeni cyfrowo (bez IKP, bez smartfonów, a więc na przykład seniorzy), są zdani na apteki – a te też przystępują do programu z poślizgiem. Priorytetowy dostęp dla grup wysokiego ryzyka pozostaje w sferze deklaracji, fakty są takie, że w wyścigu zwycięża silniejszy, lepiej wyposażony – w wiedzę i kompetencje (narzędzia) cyfrowe.

Wszyscy, którzy chcą się szczepić, powinni wiedzieć, że w ramach bezpłatnych szczepień dostępna – nie wiadomo jak długo – będzie tylko jedna szczepionka. Nie mamy co czekać, na razie, na preparat Novavaxu, który został jako ostatni dopuszczony przez EMA do obrotu – producent nie jest w stanie podołać zainteresowaniu szczepionką w skali świata i musimy czekać w kolejce. W grze, jak można usłyszeć od wysokich urzędników MZ, jest natomiast ewentualna dostawa szczepionek Pfizera z jednego z krajów UE, choć plan resortu zdrowia, że pojawią się one jako pierwsze, już jest nieaktualny. Tak czy inaczej, na razie dostępne są i będą tylko preparaty mRNA. A ponieważ fala infekcji SARS-CoV-2 cały czas się przetacza, nie ma co odkładać szczepienia. Oczywiście, jeśli tylko w punktach szczepień znajdą się armaty, czyli – szczepionki.

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Co z tą reformą?

13 listopada 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zarobki lekarzy, czyli o (nie)zaglądaniu do kieszeni

31 października 2024
iStock-1911417635

POZ: Opieka koordynowana na medal

11 października 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Nadchodzi SoHO

20 września 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Metformina lekiem na chorobę Hashimoto i guzki tarczycy?

20 maja 2024
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
8 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Pozostaje niesmak

17 stycznia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

2024 rok: Igrzyska będą. A chleb?

29 grudnia 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Głosić dobre informacje przed i po wyborach

26 września 2023