Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Dr n. farm. Leszek Borkowski

Szczepionka mRNA przeciw SARS-CoV-2 – pytania i odpowiedzi – cześć II

MedExpress Team

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 12 stycznia 2021 08:59

Szczepionka mRNA przeciw SARS-CoV-2 – pytania i odpowiedzi – cześć II - Obrazek nagłówka
Fot. arch. pryw.
{postbox:80256}

Czym różnią się od siebie szczepionki firm Pfizer i Moderna?

Obie zawierają zmodyfikowany fragment mRNA zapakowany w nanolipidy. Preparat Pfizera podawany dla osób od 16. a Moderny od 18. roku życia. Obie szczepionki wymagają dwóch podań domięśniowo w ramię: Pfizer - 30 μg, 0,3 ml każdy, w odstępie 3 tygodni (21 dni). Moderna 100 μg, 0,5 ml w odstępie 28 dni. Różnią się także 6 składnikami substancji pomocniczych, co pozwala przechowywać szczepionkę Moderny w temp. -20°C.

Czy termin podania drugiej szczepionki można modyfikować?

Nie należy planować przyjmowania drugiej dawki wcześniej niż zalecane tj. 3 tygodnie (Pfizer) lub 1 miesiąc (Moderna) po dawce pierwszej. Obie dawki serii należy uzupełnić tym samym produktem. Jeśli jednak nieumyślnie podano dwie dawki różnych produktów szczepionkowych mRNA COVID-19 to w tej chwili nie zaleca się stosowania dodatkowej trzeciej dawki żadnego z tych produktów. Podanie drugiej dawki 4 dni wcześniej niż w terminie zalecanym nadal uważane jest za ważne. Dawki przypadkowo podawane wcześniej niż okres karencji nie muszą być powtarzane.

Nie ustalono potrzeby stosowania i czasu stosowania [kolejnych] dawek przypominających dla szczepionek mRNA COVID-19. W tej chwili nie zaleca się stosowania żadnych dodatkowych dawek poza dwudawkową serią pierwotną.

Czy jest dopuszczalna wymienność z innymi produktami szczepionkowymi COVID-19?

Nie. Szczepionki mRNA COVID-19 nie są wymienne ze sobą ani z innymi produktami szczepionkowymi COVID-19. Można stosować jedną z obecnie dopuszczonych szczepionek mRNA COVID-19, jeżeli jest możliwy wybór, ale nie określa się preferencji produktu.

Błędy w podawaniu szczepionki należy zgłaszać do systemu zgłaszania zdarzeń niepożądanych.

Jakie mogą być kolejne szczepionki przeciw SARS-CoV-2 dopuszczane do obrotu?

AstraZeneca – szczepionka wektorowa.
Sanofi – szczepionka podjednostkowa.

Co mam zrobić, jeśli muszę przyjąć w okresie szczepień przeciw SARS-CoV-2 inną szczepionkę?

Biorąc pod uwagę brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek mRNA COVID-19 podawanych jednocześnie z innymi szczepionkami, serię szczepionek należy regularnie podawać w monoterapii, w odstępie co najmniej 14 dni przed lub po podaniu jakąkolwiek innej szczepionki.

Jednakże mRNA COVID-19 i inne szczepionki mogą być podawane w krótszym okresie w sytuacjach, w których korzyści ze szczepienia są uważane za przewyższające potencjalne nieznane ryzyko, np. szczepienie przeciwtężcowe w ramach leczenia ran, przeciw odrze, wirusowemu zapaleniu wątroby.

Jeśli szczepionki mRNA COVID-19 zostaną podane w czasie krótszym niż 14 dni od podania innej szczepionki, nie trzeba powtarzać dawek dla żadnej z tych szczepionek.

Czy wiemy więcej o przeciwwskazaniach do podania szczepionek mRNA?

Osoby wrażliwe na lysorbat nie powinny nie powinny przyjmować szczepionki ze względu na potencjalną nadwrażliwość krzyżową ze składnikiem szczepionki PEG (glikole polietylenowe).

Osoby z natychmiastową reakcją alergiczną na pierwszą dawkę szczepionki mRNA COVID-19 nie powinny otrzymywać dodatkowych dawek żadnej ze szczepionek mRNA COVID-19.

Czy po zaszczepieniu przeciw SARS-CoV-2 mogę przestać nosić maseczki?

Nie. Biorąc pod uwagę obecnie ograniczone informacje na temat tego, w jakim stopniu szczepionki mRNA COVID-19 mogą zmniejszyć przenoszenie wirusa w populacji ogólnej i jak długo trwa ochrona osoby zaszczepionej powinno nadal się przestrzegać wszystkich aktualnych wytycznych. Nosimy maseczki, dystansujemy się, dbamy o higienę rąk, przestrzegamy aktualnych wskazówek administracji państwowej dotyczących pracy, nauki i odpoczynku.

Czy przed szczepieniem powinienem wziąć profilaktycznie paracetamol?

Nie. Profilaktyczne, rutynowe przyjmowanie paracetamolu lub NPLZ w celu zapobiegania ewentualnym objawom poszczepiennym nie jest obecnie zalecane.

Leki przeciwgorączkowe lub przeciwbólowe (np. paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne) mogą być przyjmowane w leczeniu poszczepiennych odczynów niepożądanych w postaci objawów miejscowych lub ogólnoustrojowych, jeżeli jest to właściwe z medycznego powodu.

Działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania szczepionki u kobiet nie wiedzących o swej ciąży, podobnie jak u osób niebędących w ciąży. Osobom w ciąży, u których po szczepieniu wystąpiła gorączka, można podać paracetamol, ponieważ gorączka jest niekorzystna. Paracetamol może być oferowany jako opcja dla osób w ciąży doświadczających innych objawów po szczepieniu.

Podobne artykuły

Zrzut ekranu 2024-06-21 o 10.00.20
28 czerwca 2024
logo_NIL_kolor-2023
28 czerwca 2024
Monosnap (3) Podcast_ Rzadko się o tym mówi - rozm
28 czerwca 2024
ThinkstockPhotos-518878059
28 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Rola mikrobioty w walce z chorobami tarczycy

3 czerwca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Igrzyska zamiast chleba

13 maja 2024
Leszek Borkowski
13 listopada 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Dobry jak cholesterol

10 sierpnia 2023
Michal-Modro-3
Michał Modro

Jakość, czy nijakość… oto jest pytanie?

27 lipca 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

LDN może pomóc w regeneracji po udarze mózgu

16 maja 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
15 maja 2023