Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Którędy do tanich leków

MedExpress Team

mec. Łukasz Sławatyniec

Opublikowano 16 września 2013 07:00

Którędy do tanich leków - Obrazek nagłówka
Polityka tanich leków musi być realizowana rozsądnie. Niskie ceny w decyzjach refundacyjnych nie zawsze przekładają się na małe kwoty płacone przez pacjentów. Co więcej, prowadzi do ograniczenia dostępności niektórych terapii.

W Ministerstwie Zdrowia trwają negocjacje cen produktów refundowanych. Obowiązująca ustawa nie zakłada bowiem automatycznego odnowienia refundacji.

Całemu procesowi towarzyszy niemałe zamieszanie, zarówno prawne, jak i praktyczne. W trakcie negocjacji przed dwoma laty wydawało się, że osiągnięto już minimalne ceny. Pamiętamy hasło: najtańsze leki w Europie. Niskie ceny nie do końca przełożyły się jednak na odczucie obniżek przez pacjentów. To w dużej mierze wynik nieprecyzyjnych regulacji i praktyki tworzenia dużych tzw. grup limitowych. Hasło „tanie leki” doprowadziło za to do wzrostu eksportu leków z Polski, co dla pacjentów może być o wiele groźniejsze i z czym teraz Ministerstwo Zdrowia chce walczyć w drodze zmian ustayw refundacyjnej.

Patrząc na to wszystko możemy się zastanowić co tak naprawdę rozumiemy pod pojęciem "tanich leków". Dwuletnie doświadczenie z obowiązywania ustawy refundacyjnej pokazuje, że w praktyce ceny, które są negocjowane w Ministerstwie Zdrowia nie mają kluczowego znaczenia. Dużo ważniejsze są mechanizmy, które wynikają z przepisów ustawy. Dużo ważniejsze są przyjęte rozwiązania w zakresie odpłatności. Dużo ważniejsza jest praktyka łączenia leków w wielkie grupy limitowe. To właśnie w tych działaniach, jako prawnik, ale i uważny obserwator rynku, upatrywałbym podstawowych problemów. Bo przecież z czego wynika to, że mamy na papierze najniższe ceny (tu sukces negocjacyjny urzędników), a niektórzy pacjenci wciąż mają odczucie, że leki są drogie.

Jeżeli ten sam lek w Polsce ma ustaloną cenę 80 PLN, czyli ok. 20 EUR, a jednocześnie w Niemczech jego urzędowa cena wynosi przykładowo 50 EUR, to w teorii polski pacjent ze Zgorzelca powinien za ten produkt zapłacić mniej niż jego sąsiad z Goerlitz. Powinien, ale niemieckie państwo może do takiego leku dopłacać znacznie więcej niż polskie. I właśnie w zmianie modelu odpłatności, w przeznaczeniu zaoszczędzonych 2 miliardów złotych, upatrywałbym szansy na tanie leki. Dalsze dążenia do obniżania cen zapisanych na urzędowym papierze jest, na pierwszy rzut oka, działaniem naturalnym, ale tak naprawdę do niczego nie prowadzi i w praktyce jest bezcelowe. Nie tędy bowiem droga. Cena leku, to nie tylko koszt konkretnego opakowania. Polityka lekowa powinna być dalekowzroczna. Powinna obejmować szereg innych kryteriów, inwestycji, nakładów, kosztów leczenia powikłań, itd. Błędne koło propozycji coraz niższych cen i interpretacyjne meandry ograniczające możliwości negocjacji w postępowaniu odwołąwczym tak naprawdę nie przekładają się bowiem na portfel pacjenta. Na portfel pacjenta największy wpływ ma to, ile do ceny leku dołoży NFZ. To jest bowiem tak naprawdę system refundacji. Cena leku jest wyłącznie jedną z wielu składowych i nie możemy o tym zapominać. Inaczej wylejemy dziecko z kąpielą.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

„Napisz proszę, chociaż krótki list…”

17 grudnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Czy czeka nas kryzys? Kryzys już tu jest

24 września 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Medicus medico lupissimus

3 czerwca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

A myśmy się spodziewali…

12 października 2023
IMG

Jazda bez trzymanki

29 września 2023