Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Walenty Zajdel

Testowanie w aptekach czyli seria błędów

MedExpress Team

Walenty Zajdel

Opublikowano 7 lutego 2022 08:15

Testowanie w aptekach czyli seria błędów - Obrazek nagłówka
Od początku pandemii testowanie jest jedną z najsłabszych stron polskiej walki z pandemią. Dopiero 98 miejsce w świecie pod względem intensywności testowania mówi samo za siebie. Bezpośrednio przed Polską jest Botswana.


Laboratoria prywatne wielokrotnie zwracały się do ministra zdrowia z prośbami o umożliwienie wykonywania testów antygenowych - minister zdrowia nie wyraził na to zgody. Dlaczego farmaceuci mieliby naprawiać błędy i zaniechania popełnione przez rząd.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że według stanu na 2 lutego zaledwie w około stu aptekach są wykonywane testy. Ponadto ilość wykonywanych testów jest znikoma, ponieważ są one robione w bardzo ograniczonych widełkach czasowych lub po godzinach pracy apteki.

Pierwszy błąd: na konferencji prasowej 21 stycznia premier ogłosił: "od 27 stycznia będą darmowe testy antygenowe w każdej aptece". Było to ewidentne wprowadzenie opinii publicznej w błąd, ponieważ chodzi o możliwość wykonania testu (pobrania wymazu) tylko w nielicznych aptekach.

Drugi błąd: ekspresowe wprowadzenie nowej usługi w aptekach, zaledwie w ciągu 6 dni, bez odpowiedniego przygotowania, było dużym zaskoczeniem dla farmaceutów.

Trzeci błąd: po obejrzeniu krótkiego filmiku farmaceuci otrzymują zaświadczenie o uczestniczeniu w szkoleniu "Prawidłowe pobieranie wymazów z nosa i gardła na potrzeby wykonywania testów wykrywających wirusa SARS-CoV-2 - obowiązkowe szkolenie dla farmaceutów." Filmik jest niewłaściwy, ponieważ wymaz należy pobierać z nosogardzieli. Przy niewłaściwym pobraniu wymazu testowanie jest niewiarygodne, ponieważ w większości przypadków wyniki mogą być fałszywie negatywne. Można być zainfekowanym, choć test tego nie wykaże i zarażać innych. Nazywanie błędnego filmiku szkoleniem jest skrajną nieodpowiedzialnością i dlatego osoby, które do tego doprowadziły powinny ponieść surowe konsekwencje.

Czwarty błąd: niektórzy farmaceuci zamieścili na Twitterze zdjęcia jak pobierają wymazy. Niestety skompromitowali się, ponieważ używali niewłaściwych środków ochrony indywidualnej, czyli nie wiedzą na czym polega zasada bezwzględnego przestrzegania reżimu sanitarnego w trakcie pobierania zakaźnego materiału biologicznego.

Kardynalny błąd: dnia 3 lutego minister zdrowia wydał komunikat, w którym stwierdził między innymi "Obecnie każda apteka ogólnodostępna posiada pomieszczenie będące pomieszczeniem administracyjno-szkoleniowym, a tym samym – z punktu widzenia wymagań lokalowych względem testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2 – każda zainteresowana apteka mogłaby je wykonywać w tym pomieszczeniu."
Ekspozycja zawodowa jest to narażenie pracownika na oddziaływanie czynników niebezpiecznych i szkodliwych w czasie wykonywania obowiązków zawodowych. Minister zdrowia powinien raczej podejmować działania, które zmniejszają a nie zwiększają narażenie farmaceutów na poważne zagrożenia epidemiczne.
Wprowadzenie testowania do aptek jest kardynalnym błędem, ponieważ farmaceuci, co do zasady, powinni zajmować się lekami a nie wymazami.

mgr farm. Walenty Zajdel

Podobne artykuły

Zrzut ekranu 2024-06-21 o 10.00.20
28 czerwca 2024
logo_NIL_kolor-2023
28 czerwca 2024
Monosnap (3) Podcast_ Rzadko się o tym mówi - rozm
28 czerwca 2024
ThinkstockPhotos-518878059
28 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
Felieton

Recepty pod specjalnym nadzorem

24 czerwca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Igrzyska zamiast chleba

13 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Idzie nowe… po staremu

18 października 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n.med. Marek Derkacz, MBA

Palenie ojca a zdrowie przyszłych pokoleń

28 września 2023
Leszek Borkowski

Probiotyki w neonatologii

11 września 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

System szpitalny padł

17 kwietnia 2023