Intuicja. Wiedza wykraczająca ponad logikę
W poprzednich artykułach omówiłyśmy typy osobowości oraz zaproponowany test 16 Personalities, który pozwala dowiedzieć się więcej o danej osobowości, a także odkryć jaki typ u nas dominuje.
Mamy nadzieję, że udało Wam się wykonać test i dojść do tajników Waszej osobowości. Jeśli jednak jeszcze go nie zrobiliście - zachęcamy ☺ (https://www.16personalities.com/pl)
Jak sama nazwa testu wskazuje, wyróżnia się 16 typów osobowości. Spośród nich wyodrębnia się cztery kategorie – analityków, dyplomatów, strażników oraz artystów. Taki podział świadczy o charakterystycznych, specyficznych dla danej grupy umiejętnościach, sposobach myślenia czy cechach. W obrębie danej kategorii wyróżnia się cztery typy osobowości. Dla uproszczenia tego i tak obszernego tematu, dziś zajmiemy się jedną kategorią – analitykami oraz wchodzącymi w jej skład konkretnymi typami osobowościami.
Zatem, kim są analitycy?
Są to osoby, które bardzo cenią sobie abstrakcję – mają dużo ciekawych pomysłów, ale lubią je wdrażać w życie, aby „ulepszać” rzeczywistość. Cenią logiczne rozwiązania, takie, w których widzą sens. Nie lubią marnować czasu na długie rozmyślania, podejmują konkretne decyzje. Są pragmatyczni w sposobie wypowiedzi oraz w sposobie działania, co nie do końca może podobać się innym typom. Analitycy bardziej zwracają uwagę na logikę, sens i prawdę, natomiast rzadziej skupiają się na uczuciach innych osób. Dla tej grupy ważne jest wykorzystywanie sprawdzonych, skutecznych rozwiązań. Lubią tworzyć ogólne idee, zamiast skupiać się na szczegółach. W tej grupie znajdują się często osoby lubiące naukę, prowadzenie badań, dokonywanie analiz oraz łączenie różnych faktów w jedną, spójną całość.
Do grupy analityków zalicza się 4 typy osobowości – Architektów (INTJ), Dowódców (ENTJ), Logików (INTP) oraz Dyskutantów (ENTP).
Zanim napiszemy o każdym z tych typów, rozszyfrujemy te, mogące wyglądać tajemniczo, literki.
I/E – introwertyk/ekstrawertyk
N – abstrakcyjny
T - analityczny
J/P – oceniający/poszukujący
Teraz, znając już znaczenie przypisanych każdemu typowi skrótów, możemy przejść do krótkiego omówienia, skupiając się na mocnych oraz słabych stronach danego typu osobowości.
A Ty kim jesteś? Jakie wartości wnosisz do zespołu? Nad czym musisz popracować?
Poznając siebie, znajdujesz swoje miejsce w zespole, a praca staje się efektywniejsza i przyjemniejsza.
Alicja Artych - pielęgniarka, trener VCC
Karolina Stawiarska - psycholog, trener VCC