Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Typologia osobowości, czyli jak komunikować się w zespole?

MedExpress Team

Pielęgniarki Cyfrowe

Opublikowano 7 października 2020 13:47

Typologia osobowości, czyli jak komunikować się w zespole? - Obrazek nagłówka
Poznaj swój typ osobowości!

„Sami możemy zrobić tak niewiele, razem możemy zrobić tak wiele”. Helen Keller

Typologia osobowości to koncepcja dopasowania ludzi w grupy na podstawie ich cech behawioralnych, postrzegając ich jako określone typy.

Cechy osobowości odzwierciedlają wrodzone skłonności ludzi i są reprezentowane jako przeciwstawne pary – na przykład introwersja i ekstrawersja. Mierzy się wiele cech w celu określenia czyjegoś typu osobowości, zapisanych jako akronim ich cech, na przykład INFJ-A.

Jak typologia osobowości pomaga ludziom?

Wiele osób uważa, że ​​zrozumienie ich typu osobowości znacznie ułatwia obiektywne postrzeganie siebie. Ta samoświadomość, której poświęciłyśmy kilka artykułów w poprzedniej edycji, pomaga człowiekowi odkryć jego mocne strony i radzić sobie ze słabościami w sposób, który uczyni jego życie lepszym.

Jednym z najbardziej satysfakcjonujących aspektów typologii osobowości jest to, że ludzie odkrywają, że nie są sami w sposobie, w jaki myślą i czują – lub są z tego powodu „dziwni”. Może być wielką ulgą uświadomienie sobie, że wiele innych osób ma zaskakująco podobne mechanizmy wewnętrzne i że podejście do życia każdego typu osobowości jest słuszne.

Typologia osobowości jest również niezwykle pomocna wśród osób, które nie mają podobnych cech. Poznanie, w jaki sposób różne typy osobowości funkcjonują, pozwala różnym ludziom komunikować się i lepiej rozumieć. Może to mieć bardzo korzystny wpływ na wszystko, szczególnie na pracę w zespole bądź zarządzanie zasobami ludzkimi.

Mogłoby się wydawać, że osoby o podobnych cechach w naturalny sposób będą dobrze ze sobą współpracować. Często to prawda. Ale nie zakładaj, że w takich relacjach nie ma żadnych trudności. Zwykle sprowadza się to do kwestii „zbyt dobrej rzeczy” i braku różnorodnych cech potrzebnych do wykonania zadań. Będąc zespołem, który zrzesza różne typy osobowości, można stwierdzić, że ma się wszystko. Znajdą tam miejsce osoby o cechach przywódczych – będą dobrze za Rząsadzać pracą, osoby o cechach introwertycznych – będą skrupulatnie wykonywały zadania, osoby zasadnicze – mogą dobrze kontrolować jakość wykonanych zadań, zaś osoby o duszy artystycznej z otwartym umysłem i kreatynie znajdą rozwiązanie problemu.

Jak to odnieść w świat medycyny?


Lider tworząc zespół interdyscyplinarny i zwracając uwagę na typologię osobowości, będzie wiedział jak dopasować ludzi do wykonywania określonych zadań w zakresie ich kwalifikacji. Nie każdy musi być od wszystkiego.

Medyk budując więź z pacjentem i znając typologię osobowości, będzie posiadał umiejętność dopasowania argumentów oraz stylu rozmowy do pacjenta, poprawiając tym samym proces opieki nad chorym.

Medyk pracujący w zespole, nie musi lubić każdego, ale orientując się w typologii osobowości swojej i współpracowników, będzie wiedział jakie on sam ma ograniczenia, jak i zastosuje odpowiednie metody do komunikacji z drugim człowiekiem.

Tyle o teorii typologii, a jak to wygląda w praktyce…?

Zachęcamy do wykonania bezpłatnego, kilkuminutowego testu na stronie:

https://www.16personalities.com/pl/darmowy-test-osobowosci oraz poczytania na temat własnego zestawu cech.

W kolejnym artykule rozłożymy na czynniki pierwsze każdą z grup, oraz ujawnimy jej mocne i słabe strony w komunikacji!

Alicja Artych – pielęgniarka, trener

Karolina Stawiarska – psycholog, trener

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

„40 lat minęło jak jeden dzień”

2 grudnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Szczepienia przeciw COVID-19. Jak żółw, ociężale…

28 października 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Nobel dla robaczka

10 października 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Zmęczenie, które nie znika: Jak wygrać z Long COVID i CFS?

26 września 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
3 września 2024
Michal-Modro-3
9 sierpnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

2024 rok: Igrzyska będą. A chleb?

29 grudnia 2023