Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Typologia osobowości, czyli jak komunikować się w zespole?

MedExpress Team

Pielęgniarki Cyfrowe

Opublikowano 7 października 2020 13:47

Typologia osobowości, czyli jak komunikować się w zespole? - Obrazek nagłówka
Poznaj swój typ osobowości!

„Sami możemy zrobić tak niewiele, razem możemy zrobić tak wiele”. Helen Keller

Typologia osobowości to koncepcja dopasowania ludzi w grupy na podstawie ich cech behawioralnych, postrzegając ich jako określone typy.

Cechy osobowości odzwierciedlają wrodzone skłonności ludzi i są reprezentowane jako przeciwstawne pary – na przykład introwersja i ekstrawersja. Mierzy się wiele cech w celu określenia czyjegoś typu osobowości, zapisanych jako akronim ich cech, na przykład INFJ-A.

Jak typologia osobowości pomaga ludziom?

Wiele osób uważa, że ​​zrozumienie ich typu osobowości znacznie ułatwia obiektywne postrzeganie siebie. Ta samoświadomość, której poświęciłyśmy kilka artykułów w poprzedniej edycji, pomaga człowiekowi odkryć jego mocne strony i radzić sobie ze słabościami w sposób, który uczyni jego życie lepszym.

Jednym z najbardziej satysfakcjonujących aspektów typologii osobowości jest to, że ludzie odkrywają, że nie są sami w sposobie, w jaki myślą i czują – lub są z tego powodu „dziwni”. Może być wielką ulgą uświadomienie sobie, że wiele innych osób ma zaskakująco podobne mechanizmy wewnętrzne i że podejście do życia każdego typu osobowości jest słuszne.

Typologia osobowości jest również niezwykle pomocna wśród osób, które nie mają podobnych cech. Poznanie, w jaki sposób różne typy osobowości funkcjonują, pozwala różnym ludziom komunikować się i lepiej rozumieć. Może to mieć bardzo korzystny wpływ na wszystko, szczególnie na pracę w zespole bądź zarządzanie zasobami ludzkimi.

Mogłoby się wydawać, że osoby o podobnych cechach w naturalny sposób będą dobrze ze sobą współpracować. Często to prawda. Ale nie zakładaj, że w takich relacjach nie ma żadnych trudności. Zwykle sprowadza się to do kwestii „zbyt dobrej rzeczy” i braku różnorodnych cech potrzebnych do wykonania zadań. Będąc zespołem, który zrzesza różne typy osobowości, można stwierdzić, że ma się wszystko. Znajdą tam miejsce osoby o cechach przywódczych – będą dobrze za Rząsadzać pracą, osoby o cechach introwertycznych – będą skrupulatnie wykonywały zadania, osoby zasadnicze – mogą dobrze kontrolować jakość wykonanych zadań, zaś osoby o duszy artystycznej z otwartym umysłem i kreatynie znajdą rozwiązanie problemu.

Jak to odnieść w świat medycyny?


Lider tworząc zespół interdyscyplinarny i zwracając uwagę na typologię osobowości, będzie wiedział jak dopasować ludzi do wykonywania określonych zadań w zakresie ich kwalifikacji. Nie każdy musi być od wszystkiego.

Medyk budując więź z pacjentem i znając typologię osobowości, będzie posiadał umiejętność dopasowania argumentów oraz stylu rozmowy do pacjenta, poprawiając tym samym proces opieki nad chorym.

Medyk pracujący w zespole, nie musi lubić każdego, ale orientując się w typologii osobowości swojej i współpracowników, będzie wiedział jakie on sam ma ograniczenia, jak i zastosuje odpowiednie metody do komunikacji z drugim człowiekiem.

Tyle o teorii typologii, a jak to wygląda w praktyce…?

Zachęcamy do wykonania bezpłatnego, kilkuminutowego testu na stronie:

https://www.16personalities.com/pl/darmowy-test-osobowosci oraz poczytania na temat własnego zestawu cech.

W kolejnym artykule rozłożymy na czynniki pierwsze każdą z grup, oraz ujawnimy jej mocne i słabe strony w komunikacji!

Alicja Artych – pielęgniarka, trener

Karolina Stawiarska – psycholog, trener

Podobne artykuły

Zrzut ekranu 2024-06-21 o 10.00.20
28 czerwca 2024
logo_NIL_kolor-2023
28 czerwca 2024
Monosnap (3) Podcast_ Rzadko się o tym mówi - rozm
28 czerwca 2024
ThinkstockPhotos-518878059
28 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Anna-Banaszewska-anojszewska-2crop-me
Dr Anna Banaszewska

AI ACT

23 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Pozostaje niesmak

17 stycznia 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Asystent lekarza

8 stycznia 2024
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Depisyzacja systemu administracji państwowej

18 października 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Idzie nowe… po staremu

18 października 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Rzeszów na celowniku Legionelli pneumophila

23 sierpnia 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

E-papierosy na receptę

17 maja 2023