Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

W poszukiwaniu sensu

MedExpress Team

Dr n. med. Mariusz Gujski

Opublikowano 23 grudnia 2013 07:00

W poszukiwaniu sensu - Obrazek nagłówka
W polskiej tradycji czas Bożego Narodzenia sprzyja refleksjom. Zwalniamy nieco szalone tempo życia i częściej niż zazwyczaj zadajemy sobie pytanie o sens naszej codziennej pogoni i sens życia w ogóle.

W polskiej tradycji czas Bożego Narodzenia sprzyja refleksjom. Zwalniamy nieco szalone tempo życia i częściej niż zazwyczaj zadajemy sobie pytanie o sens naszej codziennej pogoni i sens życia w ogóle.

Ja również mam wiele przemyśleń. Zastanawiam się nad zmianami, które zaszły w ciągu dwudziestu kilku lat mojego zawodowego życia związanego z medycyną. Dostrzegam dużo pozytywnych, ale również niestety głęboko negatywnych.

Do tych dobrych należy zmiana w relacjach pacjent–lekarz na bardziej partnerską. Znacząca poprawa dostępności do nowoczesnej medycyny, do innowacyjnych terapii. Konkurencja, która sprzyja poprawie jakości leczenia chorych.

Ale oprócz tych dobrych rzeczy w ciągu ostatnich dwudziestu kilku lat wydarzyło się też szereg bardzo złych. Doszło do postępującej dehumanizacji medycyny. Przekraczając, jako nieopierzony student idealista, progi Akademii Medycznej w Warszawie, czułem, że wkraczam do, od zawsze bliskiego mi, świata humanizmu, z wieloma wybitnymi medykami humanistami. Dziś lekarz to bardziej rzemieślnik, który „wykonuje procedury”. Bardziej przedsiębiorca, którego interesuje wynik finansowy. Wygląda na to, że zagubiliśmy się gdzieś w pogoni za pieniędzmi, w pogoni za czasem straconym na klepaniu biedy. Gospodarka rynkowa, która wkroczyła do medycyny, stworzyła wielu z nas możliwości rozwoju, dobrych zarobków, postępu, ale też wiele zabrała. W jakimś sensie staliśmy się trybikami systemu ochrony zdrowia: świadczenia, procedury, technologie medyczne, biurokracja. W tym wszystkim nierzadko traciliśmy z oczu to, co dla lekarza najważniejsze – pacjenta, czytaj: człowieka. Wielu z nas intuicyjnie czuje, że obecna konstrukcja systemu ochrony zdrowia sprzyja takiej sytuacji.

Często zastanawiam się nad tym, dlaczego tak trudno coś w Polsce zmienić. Być może dlatego, że my, Polacy, mamy problem z egoizmem i nie potrafimy zrezygnować z „indywidualizmu” na rzecz działania wspólnego. A mało jest przecież obszarów tak doskonałych jak medycyna, w których można realizować ideały solidaryzmu społecznego. Może już czas, byśmy jako humaniści zatrzymali się na dłużej i zaczęli złe rzeczy zmieniać. Po to, by dobrze leczyć pacjentów, by nie skazywać ich na samotność w chorobie i nie porzucać na pastwę losu w skomplikowanym systemie. I po to jeszcze, by z zadowoleniem i poczuciem satysfakcji patrzeć na siebie w lustro.

Wesołych Świąt!

Tekst jest Słowem Wstępnym do grudniowej Służby Zdrowia

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Msolecka
Felieton

Recepty pod specjalnym nadzorem

24 czerwca 2024
Anna-Banaszewska-anojszewska-13
Dr Anna Banaszewska

AI ACT

23 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Czynność. I wszystko jasne

30 kwietnia 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Nowe terapie w leczeniu zespołu post-COVID-19

26 marca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Pozostaje niesmak

17 stycznia 2024
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
28 listopada 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nie czas płakać nad rozlaną szczepionką...

20 listopada 2023