Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Waga zaleceń terapeutycznych

MedExpress Team

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 9 października 2015 11:58

Waga zaleceń terapeutycznych - Obrazek nagłówka
FOT. WOJCIECH OLKUSNIK / AGENCJA GAZETA
Nie od dziś wiadomo, że pozytywna relacja lekarz-pacjent to istotny czynnik wpływający na przebieg terapii chorób przewlekłych.

 

Lekarze na mocy art. 31 ustawy  o zawodzie lekarza i lekarza dentysty informują  pacjentów, jak należy przyjmować leki oraz jakie będą konsekwencje ich nie przyjmowania lub ich niewłaściwego stosowania.

Tymczasem wielu pacjentów  wykorzystuje tylko w części zawartość opakowania leku, przyjmuje tylko niektóre z przepisanych leków, robi sobie dowolne przerwy podczas kilkumiesięcznej lub kilkuletniej terapii. Czyni to – przypomnę - co czwarty statystyczny pacjent w Polsce i co drugi facet zaciągnięty na siłę przez rodzinę do specjalisty.

W tej sytuacji lekarze nie wiedzą co de facto dzieje się z ich pacjentem i dlaczego choroba się rozwija.

W efekcie:

- sfrustrowani dyrektorzy medyczni firm farmaceutycznych żegnają się mentalnie  z zawodem i zaczynają przymierzać się do myśli o zarobkowej hodowli np. królików,

- pacjenci od czci i wiary odsądzają fachowy personel medyczny,

- urzędnicy  resortu zdrowia wyłamują sobie palce z rozpaczy, bo wydają coraz więcej pieniędzy, a brak istotnych postępów leczenia.

W następstwie nieprzestrzegania zaleceń terapeutycznych pojawia się zmniejszona skuteczność leczenia, wzrost zapotrzebowania na dalsze leczenie innymi lekami, nadmiar zlecanych badań diagnostycznych, częstsze wizyty w szpitalach, większa absencja chorobowa oraz niesamowity wzrost kosztów leczenia danej jednostki chorobowej w skali całego kraju.

Przyczyn takiego stanu rzeczy należy doszukiwać się w: przekorności natury ludzkiej, braku wiedzy o leczeniu naszej choroby i konsekwencjach złego jej leczenia, braku świadomości roli zaleceń terapeutycznych w procesie postępującego procesu leczenia, braku zmotywowania do przestrzegania zaleceń lekarskich.

Nie od dziś wiadomo, że pozytywna relacja lekarz-pacjent to istotny czynnik wpływający na przebieg terapii chorób przewlekłych.

Ten brak współpracy jest szczególnie widoczny w leczeniu psychiatrycznym. Sprawę utrudnia tutaj brak krytycyzmu chorego, jego przekonanie, że jest zdrowy, a wstępna poprawa odbierana jest jako zachęta do przerwania leczenia zaś objawy niepożądane są nadinterpretowane.

W innych obszarach medycyny mamy problem leczenia skojarzonego, kiedy musimy równocześnie przyjmować dwa leki np.:  kotykosterydy z lekiem głównym. Pacjent nie rozumiejący istoty przyjmowania obu leków, po czasie wybiera sobie jeden z nich, nie informując lekarza ani farmaceuty o podjętej decyzji.

Myślę, że pisanie, mówienie na ten temat da w dłuższej perspektywie pożądane efekty.

Analiza zachowań zdrowotnych wskazuje, że zwiększenie wiedzy pacjentów, ich rodzin, opiekunów na temat choroby i przekonanie do zalecanego sposobu przyjmowania leków wpływa na efektywność terapii. Doroślejące wnuki są czasami niezastąpione w przekonywaniu babć i dziadków do przestrzegania trybu przyjmowania leków.

Proszę pamiętać, że gdy zapomnimy o przyjęciu kolejnej dawki leku i upłynął czas przewidziany do następnego podania leku nie stosujemy porcji podwójnej, aby uzupełnić niedobór. A w przypadku leków podawanych przed jedzeniem robimy to zawsze na godzinę przed posiłkiem lub na dwie godziny po posiłku.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Michal-Modro-3
22 marca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Mądrej głowie dość dwie słowie

19 lutego 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Szczepienia: chciałoby się wielkich rzeczy…

5 lutego 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Asystent lekarza

8 stycznia 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Felczer 2.0

8 września 2023