Cz. VI
PODSUMOWANIE I WNIOSKI
Zawód pielęgniarki wiąże się z wieloma obciążeniami, które niesie ze sobą praca w systemie zmianowym.
(…) Grupa badana liczyła 98 osób. Były to osoby czynnie pracujące w zawodzie pielęgniarki, na terenie Trójmiasta, w różnych placówkach, przy czym zdecydowana większość respondentów to osoby zatrudnione w szpitalu.
Jak wykazały badania, respondenci uważają, że profesja pielęgniarska to praca bardzo odpowiedzialna, wymagająca wszechstronnego przygotowania i zaangażowania.
W swoich odpowiedziach podkreślają, że jest to praca, która niesie ze sobą radość i
smutek, niepokój, często generuje zniechęcenie, brak motywacji i różne choroby
zawodowe. Poprzez wykonywanie tego zawodu odczuwają też satysfakcję, podkreślają, że w przeszłości dokonali dobrego wyboru i nie odczuwają negatywnych odczuć, jeśli chodzi o taki wybór.
Natomiast, zauważają, wiele czynników negatywnie oddziałujących na zadowolenie z wykonywanych zadań.
Takimi czynnikami są:
- brak prestiżu,
- nadmiar obowiązków,
- zła organizacja stanowiska pracy,
- zbyt mały wpływ na to samego pracownika.
Czynnikiem, mającym wpływ na to, że część respondentów zatrudnia się także w
kolejnych jednostkach ochrony zdrowia jest zbyt niskie wynagrodzenie w podstawowej jednostce, w której są zatrudnieni.
Respondenci bardzo lubią swój zawód, lecz odczuwają, że praca zawodowa pochłania nie tylko czas wolny, ale i rodzinny, towarzyski, ma wpływ na stan zdrowia. Jednak nie odmawiają uczestnictwa w planowanych wyjazdach, formach rekreacji, jednak w ograniczonym zakresie. Oddają się przecież życiu rodzinnemu, wskazują na zadowolenie z relacji z najbliższymi, z życia seksualnego.
Respondenci dostrzegają, że zachowanie równowagi, pomiędzy pracą i życiem osobistym, pozwala wykonywać go z satysfakcją przez wiele lat.
Wnioski:
- Praca zawodowa wpływa na życie osobiste, tak odpowiada co 10-ty badany. Czynniki wpływające to przede wszystkim przemęczenie i brak czasu dla bliskich. Badając istotę sprawy można przyjąć, że praca wpływa na życie osobiste wśród personelu pracującego na zmiany.
- Bliscy w większości akceptują wybór zawodu wykonywanego przez respondenta. Jednak nie można stwierdzić zależności statystycznej między systemem pracy, a czasem wolnym badanych. Dotyczy to zarówno osób pracujących na zmiany, jak i pracujących w trybie regularnym.
- Wskazano rozbieżności podczas analizowania zadowolenia z życia osobistego a charakteru pracy. Zdecydowana liczba ankietowanych jest niezadowolona, ale są to osoby pracujące w trybie zmianowym. Natomiast procent niepewnych swych uczuć osób był u niepracujących na zmiany, jednak różnica była niewielka.
- Ponad połowa ankietowanych twierdzi, że ma dobre samopoczucie po pracy, mimo, że jest to praca w systemie zmianowym. Wskazują, że dyskomfort pojawia się z powodu zaburzeń cyklu dobowego i poczucia przewlekłego zmęczenia, co ma wpływ na ich samopoczucie. Część podaje, że system pracy wpływa na zaburzenia ze strony układu pokarmowego, spadek libido, wypalenia zawodowego.
- Przyjmuje się, że warunki w pracy wpływają na komfort i samopoczucie pracownika. Próbowano więc ocenić zależność między warunkami w pracy a zespołem wypalenia zawodowego. Oceniając tę zależność nie możemy tu stwierdzić zależności statystycznej między tymi dwoma założeniami.
- Stres w pracy zdecydowanie dominuje, jest nieodłącznym elementem tego zawodu, tak ocenia zdecydowana większość badanych.
Ma na to wpływ:
- zbyt duże obciążenie zadaniami,
- niska płaca,
- zbyt duża odpowiedzialność,
- zła organizacja pracy
- i system pracy zmianowej.
7. Praca w systemie zmianowym nie jest czynnikiem wywołującym stres i wypalenie zawodowe, mimo, że zdecydowana większość respondentów odczuwa stres w pracy, to większość z nich uznaje, że nie odczuwa syndromu wypalenia zawodowego.
Jeśli już występuje takie uczucie, wpływ na to ma nadmiar dokumentacji do wypełnienia, niski prestiż zawodowy i niesatysfakcjonujące wynagrodzenie.
Beata Palczak
Z pracy dyplomowej nadesłanej do Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe wybrała Joanna Lewoniewska