Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Za co chcemy dopłacać?

MedExpress Team

Renata Furman

Opublikowano 16 marca 2018 10:32

Za co chcemy dopłacać? - Obrazek nagłówka
Fot. Katarzyna Rainka

Współpłacenie w służbie zdrowia – to temat, po który chętnie sięgają eksperci rynku zdrowia, publicyści i dziennikarze, a który wprawia w zakłopotanie polityków, niezależnie od opcji, jaką reprezentują. Trzeba bowiem odwagi politycznej, aby publicznie powiedzieć to, co zawierają teoretyczne ekspertyzy i analizy, a potwierdzają praktyki wielu państw: współpłacenie to konieczny warunek prawidłowego korzystania z opieki zdrowotnej i większość dobrze działających systemów opieki zdrowotnej w Europie i na świecie bez niego nie funkcjonuje.

Dlaczego więc polscy politycy unikają podjęcia decyzji o wprowadzeniu jakiejś formy współpłacenia za usługi medyczne? Jedną z przyczyn jest z pewnością obawa przed niezadowoleniem społecznym, które decyzja ta mogłaby wywołać. Zdania opinii publicznej są bowiem w tej materii podzielone i istnieje bardzo duża grupa obywateli, która do pomysłu współpłacenia odnosi się zdecydowanie negatywnie. Wielu z nich, podobnie jak wielu polityków, powołuje się przy tym na art. 68. Konstytucji RP, interpretując go w ten sposób, że opieka zdrowotna jest bezpłatna i wszyscy obywatele mają prawo do jednakowych świadczeń na takim samym poziomie.

Tymczasem Konstytucja mówi o równym dostępie, ale tylko w ramach środków publicznych, tym samym nie wyklucza możliwości współpłacenia. A jego formy mogą być naprawdę różne, od klasycznego współpłacenia, poprzez ograniczenie sumy ubezpieczenia, stały określony procentowo udział pacjenta w kosztach leczenia, franszyzę, aż do indemnizacji, czyli stałej dopłaty ubezpieczyciela do świadczeń. Jest w czym wybierać, a przede wszystkim jest o czym dyskutować. Tylko że trzeba taki dialog ze społeczeństwem umiejętnie prowadzić, uświadomić korzyści ze zmiany, wskazać argumenty, że może to być właściwa metoda racjonalizacji wydatków i zwiększenia wydajności systemu służby zdrowia, co bezpośrednio wpłynie na zwiększenie dostępności do opieki medycznej.

Dlatego kiedy minister Szumowski mówi, że na pewno powinniśmy zapytać Polaków o to, co chcieliby za swoją składkę uzyskać, aż się prosi, żeby dodał: I za co chcieliby dopłacić?

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Pani Minister milczy

28 sierpnia 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Analiza lęku wywołanego odstawieniem Ozempicu

2 lipca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Szczepienia: chciałoby się wielkich rzeczy…

5 lutego 2024
Celine_Dion_2012_
Dr n. med. Marek Derkacz

Jak wyleczyć Céline Dion?

27 grudnia 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
13 września 2023