Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Zaburzenia miesiączkowania, menopauza i ...ryzyko cukrzycy

MedExpress Team

Dr n. med. Marek Derkacz

Opublikowano 11 lipca 2022 06:33

Zaburzenia miesiączkowania, menopauza i ...ryzyko cukrzycy - Obrazek nagłówka
Fot. arch. red.
Menopauza a ryzyko rozwoju cukrzycy. Czy jest powód do niepokoju?

Jak sugerują autorzy badania opublikowanego w najnowszym numerze „Healthcare - 2022” w artykule pt.: „The Association between Menstrual Irregularities and the Risk of Diabetes in Premenopausal and Postmenopausal Women: A Cross-Sectional Study of a Nationally Representative Sample.”

- kobiety po menopauzie mają o 51% wyższe ryzyko rozwoju cukrzycy w porównaniu do kobiet przed menopauzą.

Według informacji uzyskanej od autorów badania, jest ono pierwszym tego typu badaniem, w którym podjęto próbę oceny nie tylko wpływu zaburzeń miesiączkowania i menopauzy na ryzyko rozwoju cukrzycy, ale również potencjalnego związku pomiędzy nieregularnością miesiączkowania a ryzykiem wystąpienia cukrzycy przed i po menopauzie.

To duże badanie populacyjne wykazało, że występowanie zaburzeń miesiączkowania u kobiet w okresie perimenopauzy było skorelowane z występowaniem cukrzycy , a ryzyko było większe wśród kobiet po menopauzie.

Ponadto sama menopauza była związana z częstszym występowaniem cukrzycy u kobiet, także po uwzględnieniu wieku i innych, niezależnych czynników ryzyka rozwoju cukrzycy.

Do badania populacyjnego prowadzonego w ramach Koreańskiego Narodowego Badania Zdrowia i Żywienia (KNHANES) V (2010-2012). (Korea National Health and Nutrition Examination Survey (KNHANES) V (2010–2012) została zakwalifikowana grupa 9043 kobiet.

Wyniki badania pokazały że 12,5% dorosłych kobiet doświadczyło lub obecnie doświadcza nieprawidłowości cyklu. Według dostępnej literatury, częstość występowania zaburzeń miesiączkowania może wahać się od 5% do 27%, m.in. w zależności od wieku, wykonywanego zawodu oraz pochodzenia etnicznego.

Do oceny wpływu zaburzeń miesiączkowania na wystąpienie stanu przedcukrzycowego w postaci nieprawidłowej glikemii na czczo (IFG) i częstości występowania cukrzycy u kobiet przed i po menopauzie posłużono się wielowymiarową regresją logistyczną.

Na podstawie danych z bazy KNHANES V (od 2012 do 2015 r.) potwierdzono związek pomiędzy zaburzeniami miesiączkowania a cukrzycą u dorosłych kobiet przed i po menopauzie. Po uwzględnieniu obecności dodatkowych, klinicznie istotnych dysruptorów -dostosowaniu grupy badanych do czynników takich jak m.in. wiek i otyłość, kobiety po menopauzie miały o 51% wyższe ryzyko cukrzycy niż kobiety przed menopauzą.

Zaś w grupie kobiet po menopauzie wcześniejsze nieprawidłowości miesiączkowania zwiększały ryzyko zachorowania na cukrzycę aż o 65%.

Ta zmienność może wynikać z różnych kryteriów nieprawidłowości miesiączkowania stosowanych przez naukowców i różnych rozkładów wiekowych kobiet uczestniczących w badaniach. Dodatkowo dane o nieprawidłowościach miesiączkowania uzyskuje się wyłącznie z raportów własnych.

Na podstawie analizy otrzymanych wyników stwierdzono, że zarówno menopauza (OR = 1,51, 95% CI = 1,101-2,27, p = 0,047), jak i zaburzenia miesiączkowania (OR = 1,51, 95% CI = 1,1-2,07, p = 0,011) zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy.

Zaburzenia miesiączkowania były istotnie związane z cukrzycą w grupie pomenopauzalnej (OR = 1,65, 95% CI = 1,12-2,42, p = 0,012), ale nie w grupie kobiet przed menopauzą (OR = 1,22, 95% CI = 0,64-2,32, p = 0,555).

Jak ocenili badacze - menopauza jest stanem hormonalnym, który wydaje się niezależnie wpływać na ryzyko rozwoju cukrzycy. Ponadto stwierdzono, że zaburzenia miesiączkowania są czynnikiem ryzyka rozwoju cukrzycy po menopauzie.

Jednak fakt ,czy z całkowitą pewnością można stwierdzić, że menopauza jest związana z rozwojem cukrzycy jest tematem dość kontrowersyjnym i budzącym liczne dyskusje i spory wśród naukowców.

Dlatego warto przytoczyć tu duże prospektywne badanie autorstwa Marka J.S. i wsp. opublikowane w Diabetes Care w 2013 roku. Badanie, w którym uczestniczyło 8099 kobiet, wykazało, że sama menopauza, po uwzględnieniu dodatkowych parametrów, takich jak wiek, BMI, obwód talii oraz palenie tytoniu, które same w sobie stanowią czynniki ryzyka cukrzycy, nie zwiększa ryzyka cukrzycy. Natomiast znaczny wzrost ilorazu szans (OR) cukrzycy typu 2 i stanu przedcukrzycowego stwierdzono u kobiet po menopauzie, niezależnie od wieku, w porównaniu z kobietami przed menopauzą. Ponadto dowiedziono, że menopauza chirurgiczna, jak i wczesna menopauza zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy.

Ponieważ przeprowadzone badanie jest badaniem przekrojowym, opartym na materiale ankietowym, potrzebne są kolejne, dobrze zaprojektowane prospektywne i długoterminowe badania, które pozwolą potwierdzić obserwacje autorów i / lub rozszerzyć ich odkrycie.

Z uwagi na wagę problemu, autorzy badania podkreślają potrzebę regularnego monitorowania stanu zdrowia kobiet w okresie okołomenopauzalnym oraz konieczność stosowania wczesnej profilaktyki, wraz z poradami medycznymi dotyczącymi zaburzeń miesiączkowania. Głównym celem takiego postępowania jest zmniejszenie częstości występowania cukrzycy wśród kobiet po menopauzie i poprawy jakości ich życia, polegającej m.in. na ukierunkowanym i skutecznym leczeniu.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

„Napisz proszę, chociaż krótki list…”

17 grudnia 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Nobel dla robaczka

10 października 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Czy czeka nas kryzys? Kryzys już tu jest

24 września 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Zmęczenie, które nie znika: Jak wygrać z Long COVID i CFS?

26 września 2024
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
11 lipca 2024
Anna-Banaszewska-anojszewska-13
Dr Anna Banaszewska

AI ACT

23 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nie o rekord tu chodzi

29 stycznia 2024
Celine_Dion_2012_
Dr n. med. Marek Derkacz

Jak wyleczyć Céline Dion?

27 grudnia 2023