Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Zanim zażyjesz lek z ibuprofenem...

MedExpress Team

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 20 lipca 2015 11:28

Zanim zażyjesz lek z ibuprofenem... - Obrazek nagłówka
FOT. WOJCIECH OLKUSNIK / AGENCJA GAZETA
Ibuprofen to bardzo popularny lek przeciwbólowy stosowany powszechnie w bólach.

Ibuprofen to  bardzo popularny lek przeciwbólowy stosowany powszechnie w bólach. Od słabych do umiarkowanych, różnego pochodzenia bólów: głowy, migreny, zębów, mięśni, kości, nerwobóli, bóli miesiączkowych, właściwych dla reumatoidalnego zapalenia stawów.

Od ponad 40 lat bardzo łatwo dostępny, wydawany bez recepty, stał się jedną z kilku najczęściej przedawkowywanych substancji leczniczych.
Ibuprofen jest ograniczony dawką dobową do 1,2 g, która jest w UE najwyższą dawką leku wydawanego bez recepty, przeznaczonego do podania doustnego. Niestety wielopostaciowość produktów leczniczych  zawierających Ibuprofen w lekach jednostkowych i złożonych, może prowadzić w praktyce do przyjmowania większych dawek. W Polsce mamy dopuszczonych do obrotu ok. 70 leków zawierających w swym składzie jako substancję czynną tenże Ibuprofen.

Stosowany w bólach reumatycznych wymaga cierpliwości pacjenta, ponieważ powoli przenika do jam stawowych i dlatego jego działanie jest odczuwalne w kilka do kilkunastu godzin od podania.
Łączenie go z innymi niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi/NLPZ/nie zmniejszy bólu za to zwiększy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Jak wynika z przeglądu bezpieczeństwa stosowania Ibuprofenu dokonanego przez
Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii Europejskiej Agencji Leków/Pharmacovigilance Risk Assessment Committee PRAC, EMA/nr dokumentu  EMA/217862/2015 w dawkach dobowych wynoszących 2,4 g i większych obserwowane jest niewielkie zwiększenie ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych np. zawał serca, udar - związanych ze stosowaniem Ibuprofenu.

Z przeglądu danych wynika, że ryzyko związane ze stosowaniem dużych dawek Ibuprofenu jest podobne do ryzyka stwierdzonego dla innych niesterydowych produktów leczniczych przeciwzapalnych, w tym dla inhibitorów COX-2 / tzw. koksyby / i Diklofenaku. Wykazały to analizy wykonane przez Komitety działające w ramach Europejskiej  Agencji Leków w latach 2005, 2006, 2012. Ryzyko wystąpienia zdarzeń zakrzepowo-zatorowych tętnic rośnie u pacjentów z chorobami serca lub układu krążenia a także u tych, u których występują czynniki ryzyka chorób serca, układu krążenia.

Należy więc unikać podawania dużych dawek Ibuprofenu 2,4 g na dobę lub więcej pacjentom z ciężkimi chorobami serca lub układu krążenia np.: niewydolność serca, zaburzenia czynności serca i układu krążenia, lub tym którzy przebyli zawał serca czy udar. Dodatkowo przed rozpoczęciem długoterminowego leczenia Ibuprofenem w wysokich dawkach należy dokładnie ocenić takie czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych jak: palenie tytoniu, zbyt wysokie ciśnienie tętnicze, cukrzycę, wysokie stężenie cholesterolu we krwi.
Powyższe informacje dotyczą drogi podania doustnej lub we wstrzyknięciu, nie dotyczą leków w postaci żelu lub sprayu nanoszonych na skórę.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Katarzyna-Czyzewska-nowe2
8 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Czynność. I wszystko jasne

30 kwietnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

ABM na pierwszy ogień

9 stycznia 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

LDN może pomóc w regeneracji po udarze mózgu

16 maja 2023
Michal-Modro-3
3 kwietnia 2023