Zarządzenie ministra zdrowia z 6 października 2021 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw wypracowania rozwiązań w zakresie farmacji klinicznej oraz działalności farmaceutów w podmiotach leczniczych wraz wykazem badań diagnostycznych wykonywanych przez farmaceutów, skłania do refleksji a nie do radości.
- Zarządzenie zawiera błąd: „wykazem badań diagnostycznych wykonywanych przez farmaceutów” – to nie dotyczy aptek szpitalnych.
- Dokumentem źródłowym i punktem wyjścia jest błędna definicja usługi farmacji klinicznej – w najlepiej pojętym interesie farmacji szpitalnej i klinicznej takim dokumentem powinna być „Europejska deklaracja farmacji szpitalnej”.
- W skład Zespołu wchodzi 12 przedstawicieli decydentów (MZ + NFZ+ GIF) - mogą przegłosować własne propozycje niekorzystne dla farmacji szpitalnej i farmacji klinicznej.
- Raport ma zostać przedstawiany ministrowi dopiero po 11 miesiącach.
- Minister zdrowia może nie zaakceptować raportu - prace Zespołu będą przedłużane o kolejne miesiące.
- Dopiero po kilkunastu miesiącach minister zdrowia może zaakceptować raport, schować go do szuflady. Niestety, może także nie opublikować raportu i nie podejmie żadnej inicjatywy legislacyjnej, ponieważ znajdzie powód np. nie teraz, bo sytuacja jest niesprzyjająca, aktualnie nie ma woli politycznej... itp.
- Może nastąpić zmiana na stanowisku ministra zdrowia - wtedy raport zostanie wyrzucony do kosza, ponieważ co do zasady następcy nie kontynuują projektów rozpoczętych przez poprzedników.
Pelikany łykają wszystko co im się rzuci - bez względu na to kto rzuca.
Bezrefleksyjne "łykanie" wszystkiego co "rzuci" MZ, tylko dlatego, że to minister „rzucił” jest błędem.
Walenty Zajdel