Forum Ekonomiczne w Krynicy obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia. W ciągu tych lat dopracowało się pozycji najważniejszej w Europie Środkowo-Wschodniej platformy dyskusji na kluczowe dla regionu tematy polityczne, gospodarcze i społeczne. Od sześciu lat integralną częścią FE jest Forum Ochrony Zdrowia – miejsce debat na temat wyzwań i problemów zdrowia w Polsce.
Co roku organizatorom udaje się zgromadzić w roli panelistów wybitnych przedstawicieli wszystkich interesariuszy sektora zdrowotnego. Dyskusje, jakie toczą podczas Forum nie mają tylko charakteru akademickiego, ale stanowią często początek realnych zmian w funkcjonowaniu systemu. Tak było w przypadku licznych debat na temat roli i znaczenia zdrowia publicznego. Dobitne wskazywanie na wielosektorowy charakter tego obszaru oraz na konieczność wprowadzenia systemowych rozwiązań, zaowocowało powstaniem ustawy o zdrowiu publicznym.
Mam nadzieję, że – zgodnie z intencją wszystkich zaangażowanych w jej powstanie osób – podniesie ona rangę zagadnień zdrowia publicznego w oczach wszystkich, a jej realizacja przyczyni się do wykorzystania szansy na poprawę stanu zdrowia społeczeństwa dzięki koordynacji działań wielu ministerstw, a także współpracy z samorządami. Uczestnicy debat FOZ niezmiennie podkreślają, że pora, aby o zdrowiu zacząć myśleć jak o wspólnym zasobie, a nie tylko kategorii gospodarczej, a wydatki na zdrowie zapisywać po stronie inwestycji, a nie kosztów.
Prawdy, które wydają się oczywiste, nie znalazły jak dotąd podatnego gruntu w umysłach tych, którzy decydują w naszym kraju o kształcie polityki. Nie należy się tym zrażać. Otwarcie na dialog i racjonalne argumenty to narzędzia, którymi posługuje się cywilizowana Europa. Do tej cywilizacji przecież należymy, musimy więc dążyć do tego, żeby nasza rzeczywistość była kształtowana w duchu dialogu i wierzyć, że wreszcie stanie się to i w Polsce powszechnym standardem. W obszarze zdrowia niekwestionowaną, pozytywną rolę odgrywa w tym zakresie Forum Ochrony Zdrowia.