Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Dr n. med. Marek Derkacz

Zmęczenie, które nie znika: Jak wygrać z Long COVID i CFS?

MedExpress Team

Dr n. med. Marek Derkacz

Opublikowano 26 września 2024 10:03

Zmęczenie, które nie znika: Jak wygrać z Long COVID i CFS? - Obrazek nagłówka
Fot. arch. red.
Wydawać by się mogło, że zmęczenie to taki stan przejściowy, z którym można sobie poradzić po długim dniu pracy czy nieprzespanej nocy. Ale co, jeśli to zmęczenie staje się nieodłącznym towarzyszem życia, zamykającym drzwi do codziennych radości i prostych przyjemności? Co, jeśli każdy poranek przynosi nie upragnioną energię, lecz ciężar, który zdaje się nie do uniesienia?

Tak niestety wygląda życie wielu osób cierpiących na zespół przewlekłego zmęczenia (CFS - od angielskiego Chronic Fatigue Syndrome) oraz z powodu zespołu post-COVID-19, znanego także jako long COVID. Pacjenci, zmagający się z tymi schorzeniami, doświadczają zmęczenia nie jako chwilowego stanu, lecz jako nieustannego „towarzysza”, który odbiera im siły, zapał oraz zdolność do normalnego codziennego funkcjonowania. Dla tych osób zmęczenie staje się prawdziwym przeciwnikiem, z którym muszą walczyć, walczyć resztkami sił …każdego dnia.

Czym są CFS i Long COVID?

Zespół przewlekłego zmęczenia to stan o wiele bardziej złożony, niż może się niektórym z nas wydawać. To choroba, która nie ustępuje po długim śnie czy wymarzonym odpoczynku na łonie natury. Jego źródła są wielorakie — od zaburzeń immunologicznych, przez zaburzenia hormonalne, po dysfunkcje układu nerwowego. Z kolei long COVID pojawił się jako nowy, nieoczekiwany „fenomen”. Wydawałoby się, że po przebytej infekcji SARS-CoV-2 organizm powinien wrócić do normy. Jednak tysiące osób na całym świecie doświadczają długotrwałych skutków zakażenia, które wydają się nigdy nie ustępować. Co może zaskakiwać, to fakt, że zrozumienie tych stanów chorobowych przez osoby nimi dotknięte, to pierwszy krok do odzyskania swojego życia.

Jak znaleźć drogę do zdrowia? Nadzieja w nauce

W miarę jak badania medyczne sięgają coraz głębiej, a medycyna robi kolejne kroki, pojawiają się nowe, dające nadzieję sposoby leczenia.

Wydaje mi się, że pytanie „Czy kiedykolwiek wrócę do normalnego życia?” słyszę coraz częściej... Odpowiedź na to jakże trudne pytanie leży w połączeniu współczesnej nauki i holistycznych metod leczenia, które traktują ciało i umysł jako jedną, nierozerwalną całość.

Podejście holistyczne

Nowoczesne badania podkreślają, że leczenie CFS i long COVID wymaga podejścia wielowymiarowego. To nie tylko medycyna, ale także psychologia, dietetyka, fizjoterapia. Każdy z tych elementów pomaga w przywróceniu równowagi w organizmie. Lekarze zajmujący się leczeniem tych jednostek chorobowych dla dobra Pacjentów współpracują z psychologami, aby opracować plany, które obejmują zarówno ciało, jak i duszę.

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT)

CBT to metoda, która przynosi ulgę w codziennych zmaganiach z CFS i long COVID. Pomaga ona pacjentom zrozumieć swoje ograniczenia i nauczyć się z nimi funkcjonować, nie tracąc nadziei. To sztuka odnajdywania równowagi, w której zmiana sposobu myślenia otwiera nowe drzwi do życia pełnego sił.

Równowaga w suplementacji i odżywianiu

Wydaje się, że odpowiednie żywienie jest kluczem do wszystkiego. I choć może to brzmieć jak banał, badania wykazują, że odpowiednio dobrana suplementacja witaminą D, cynkiem czy koenzymem Q10 pomaga w walce z chronicznym zmęczeniem. Dla osób dotkniętych long COVID, rola adaptogenów, takich jak np. ashwagandha, staje się coraz bardziej istotna.

Aktywność fizyczna - krok po kroku

Każdy ruch to wyzwanie. Ale odpowiednio dawkowana aktywność fizyczna, prowadzona pod czujnym okiem specjalisty, przynosi długofalowe korzyści. Terapia graded exercise therapy (GET) to metoda małych kroków, które przywracają siły, nie obciążając nadmiernie organizmu.

LDN - Low Dose Naltrexone: Nowa nadzieja dla pacjentów

Naltrekson w niskiej dawce (LDN) zyskał na znaczeniu jako innowacyjna terapia w leczeniu CFS i long COVID, co potwierdzają badania z lat 2020-2024. LDN działa jako modulator układu immunologicznego, wspomagając organizm w walce z przewlekłym stanem zapalnym i dysfunkcją układu nerwowego. Choć LDN pierwotnie stosowano w leczeniu uzależnień, jego niskie dawki wywołują inny efekt: stymulują produkcję endorfin, które nie tylko poprawiają nastrój, ale również wpływają na regenerację układu nerwowego. LDN ma udowodnione działanie w zmniejszaniu przewlekłego zmęczenia oraz poprawie ogólnej jakości życia, co czyni go obiecującą opcją terapeutyczną.

Redukcja stresu i wsparcie psychologiczne

Każdy, kto doświadcza chronicznego zmęczenia, wie, że zmęczenie to nie tylko ciało - to także umysł. Dlatego tak ważne jest wsparcie psychologiczne oraz nauka technik relaksacyjnych, jak medytacja, mindfulness, czy po prostu nauka głębokiego oddechu, który uspokaja umysł.

Immunomodulacja - nowy kierunek leczenia

Farmakoterapia dla osób z long COVID wciąż jest rozwijana, jednak pierwsze badania przynoszą nadzieję. Immunomodulacja, czyli regulacja układu odpornościowego, może być jednym z kluczowych narzędzi w walce z przewlekłym zmęczeniem.

Nadzieja: krok w stronę pełni życia

Dla każdego, kto zmaga się z chronicznym zmęczeniem, najważniejsze jest, aby nie tracić nadziei. Każdy przypadek jest inny, a droga do zdrowia nie zawsze jest prosta, ale każdy ma swój rytm. Każdy ma swój czas na powrót do pełni sił. Wsparcie, jakie daje medycyna, psychologia i odpowiednie podejście do ciała i umysłu, staje się dziś bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej.

Tematy

Marek Derkacz

Podobne artykuły

Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

rT3 – cichy sabotażysta twojego metabolizmu

23 września 2024
iStock-477041056
29 sierpnia 2023
KZP-24-medex
SAVE THE DATE:

XI Kongres Zdrowia Publicznego – zarejestruj się!

21 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Medicus medico lupissimus

3 czerwca 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Od „małpeczki” do „małpeczki”

17 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
30 października 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Mocarstwo w ciszy

15 października 2023