Czy pan minister informuje partnerów społecznym o przygotowanych zmianach w systemie ochrony zdrowia. Czy związki zawodowe mają możliwość rozmowy z resortem? - pytał Tadeusz Dziuba z Prawa i Sprawiedliwości. Klub PiS chciał by Ministerstwo Zdrowia przedstawiło informację bieżącą w sprawie dialogu społecznego.
- Dochodziły do nas sygnały, że minister zdrowia nie jest zainteresowany dialogiem, a jest to niepożądane. Dobra zmiana w ochronie zdrowia nie może odbyć się bez rozmowy, bez zainteresowanych stron, pracowników ochrony zdrowia i związków zawodowych - powiedział Tadeusz Dziuba.
Piotr Warczyński wicemister zdrowia przyznał, że ten dialog z wszystkimi zainteresowanymi stronami jest bardzo ważny. - To jest myślę niezwykle istotne. Od 2013 r. nie działa Trójstronna Komisja do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Dlatego powołano Radę Dialogu Społecznego. Trzy posiedzenia tego zespołu dotyczyły właśnie problemów ochrony zdrowia. W posiedzeniu uczestniczył minister Konstanty Radziwiłł. Odbywają się również posiedzenia Trójstronnego Dialogu Branżowym. Ten zespół najpierw spotykał się co dwa, teraz co trzy tygodnie - tłumaczył w Sejmie Piotr Warczyński.
Wiceminister powiedział, że obradach uczestniczą zarówno pracownicy ochrony, pracodawcy, związki zawodowe. - Dotychczas odbyło się 14 posiedzeń Trójstronnego Zespołu Branżowego - powiedział Warczyński.
Zespoły te wspólnie opracowują minimalną płacę dla pracowników ochrony zdrowia. - Ta dyskusja nadal będzie trwała - tłumaczył wiceminister, który zapowiedział, że spotkania będą odbywały się co dwa tygodnie.
Podczas obrad Sejmu Bartosz Arłukowicz zarzucił, że Piotr Warczyński, kiedy Arłukowicz był ministrem, był odpowiedzialny właśnie za dialog społeczny, a teraz Warczyński tłumaczy, że od 2013 r. resort nie rozmawiał ze związkowcami.