Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Medexpress.pl > Kalendarium wydarzeń > Anonimowe i bezpłatne testy na HIV w Świeciu

Anonimowe i bezpłatne testy na HIV w Świeciu

Data wydarzenia: 6 czerwca 2024 (14:00) - 6 czerwca 2024 (19:00)

Adres: Nadwiślańskie Centrum Zdrowia Psychicznego EMPATIA, ul. Solidarności, Świecie

Strona wydarzenia: None

Organizator: Fundacja Parasol

Kontakt do organizatora: [email protected]

Dzięki toruńskiej Fundacji Parasol testy na HIV anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania będzie można będzie zrobić także w mniejszych miastach województwa Kujawsko-Pomorskiego, a nie tylko w Toruniu i Bydgoszczy, w których stale działają Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne. Akcja „Małomiasteczkowy” rusza już 16 maja. Na początek testy pojadą do Inowrocławia, Nakła nad Notecią i Świecia, wkrótce będą też kolejne miasta. Projekt finansowany jest z grantu przyznanego Fundacji w konkursie Pozytywnie Otwarci prowadzonym przez Gilead Sciences Poland.

Przetestować się w kierunku HIV, HCV oraz kiły będzie można:

· 16 maja w godzinach 14:00-19:00 w Inowrocławiu, na terenie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, ul. Plac Klasztorny 1b,

· 23 maja w godzinach 14:00-19:00 w Nakle nad Notecią, na terenie  Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie sp. z o. o., ul. Adama Mickiewicza 7,

· 6 czerwca w godz.14.00-19.00 w Świeciu, na terenie Nadwiślańskiego Centrum Zdrowia Psychicznego EMPATIA, ul. Solidarności.

To bardzo ważna akcja. Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, w ubiegłym roku zarejestrowano niemal 3 tysiące nowo wykrytych przypadków HIV. To rekordowa liczba. Tylko przez pierwsze 4 miesiące tego roku o swoim zakażeniu HIV dowiedziało się kolejne 796 osób. U około tysiąca osób stwierdzono zakażenie HCV. U kolejnego tysiąca – kiłą. Niestety nadal tylko co 10. Polak kiedykolwiek wykonał test na HIV. Nie testujemy się też na HCV, a na kiłę – przeważnie dopiero przy niepokojących objawach. Oznacza to, że wiele osób może żyć w naszym kraju z niewykrytym, a więc nieleczonym zakażeniem.

„Testy na HIV, HCV oraz kiłę są prostym, szybkim badaniem. Wykonać je powinien każdy. Można to zrobić anonimowo i bezpłatnie w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych – w naszym województwie są takie dwa: w Bydgoszczy przy ul. Lenartowicza 33/35 i Toruniu przy Szosie Bydgoskiej 1. Podobnie anonimowo i bezpłatnie można będzie, dzięki naszej akcji, zrobić testy w lokalnej przychodni bądź stacji sanitarno-epidemiologicznej w Inowrocławiu, Nakle nad Notecią i Świeciu” – mówi Andrzej Olczyk z Fundacji Parasol.

„Warto się przebadać, bo osoba, która wie o swoim zakażeniu HIV, HCV lub kiłą może się skutecznie leczyć. HCV oraz kiła są całkowicie uleczalne, a dzięki odpowiedniej terapii HIV osoby seropozytywne mogą żyć długo, nie zakażać i mieć zdrowe dzieci. Dlatego cieszę się, że Fundacja Parasol, dzięki grantowi z naszego konkursu, może zaoferować testy mieszkańcom trzech miast, w których nie ma Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

***

Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła niemal 3 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Wydarzenia w tym miesiącu