Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Medexpress.pl > Kalendarium wydarzeń > Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Data wydarzenia: 3 lipca 2024 (16:00) - 6 lipca 2024 (23:59)

Adres: , Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo, Gdynia

Strona wydarzenia: None

Organizator: None

Kontakt do organizatora: http://faros.org.pl/

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni przygotowuje białostockie Stowarzyszenie Faros, laureat konkursu Pozytywnie Otwarci. Stoisko Faros będzie można znaleźć w festiwalowej strefie organizacji pozarządowych w Porcie Lotniczym Gdynia-Kosakowo przez wszystkie dni Open’era – od 3 do 6 lipca tego roku.

Wolontariusze i certyfikowani doradcy ds. HIV/AIDS obecni podczas festiwalu zapewnią dobrą atmosferę, liczne konkursy z nagrodami, a przede wszystkim – rozmowę. Na chętnych czekać będą także osoby, które na miejscu pomogą wykonać testy.

„Ogromna większość, niemal 90% Polek i Polaków nigdy w życiu nie badała się w kierunku HIV. A przecież tym wirusem może zakazić się każdy. Wstępne dane z ubiegłego roku mówią o niemal 3 tysiącach nowych przypadków. Pierwsze miesiące tego roku to kolejny tysiąc! Dlatego edukujemy, tłumaczymy, jak się chronić, wyjaśniamy. No i proponujemy robienie testów na HIV, HCV oraz kiłę. Zapraszamy na nasze stoisko! Nie ma się czego bać.” – powiedziała Iwona Grzesiuk, koordynatorka projektu ze Stowarzyszenia Faros.

Dlaczego warto zrobić takie badania? Dlatego, że dobrze jest być świadomym swojego stanu zdrowia. Zwłaszcza, że niektóre zakażenia można łatwo wyleczyć. W przypadku HCV wystarczy 8-12 tygodni leczenia, skutecznego niemal w 100%. HIV wprawdzie zupełnie wyleczyć się nie da, ale można z nim normalnie żyć.

„Naszym gościem będzie m.in. Magda z Gdańska. Opowie o tym, jak wygląda życie z wirusem. Bez tabu. Wyjaśni wszystko, o co słuchacze będą chcieli zapytać. Warto posłuchać” – zaprasza Dagmara Przekop ze Stowarzyszenia Faros, która poprowadzi tę rozmowę.

„Doświadczenie wielu projektów zrealizowanych w ramach konkursu Pozytywnie Otwarci wskazuje, że na takich festiwalach, jak Open’er ludziom łatwiej jest rozmawiać o HIV niż na co dzień, kiedy zasłaniamy się stwierdzeniem „to mnie nie dotyczy”. Taka rozmowa może uchronić przed zakażeniem, a także uratować życie osobom, które dzięki wykonanemu testowi dowiedzą się, że żyją z HIV i poddadzą leczeniu. Dzięki dostępnym w Polsce bezpłatnie nowoczesnym terapiom, z HIV można normalnie żyć. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z zakażenia, przyjmować leki i być pod opieką lekarza” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.


***

Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła niemal 3 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Wydarzenia w tym miesiącu