Data wydarzenia: 24 października 2024 (18:00) - 24 października 2024 (20:00)
Adres: online, online cała Polska, online
Strona wydarzenia: kliknij tutaj
Organizator: Ośrodek Kształcenia Naczelna Izba Lekarska
Kontakt do organizatora: e-mail: [email protected], nr tel. 22 559 13 00
Wykładowcy:
- dr hab. n. med. Renata Zajączkowska - doktor habilitowany w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, profesor UR, kierownik Zakładu Medycyny Ratunkowej i Intensywnej Terapii Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, adiunkt w Klinice Intensywnej Terapii Interdyscyplinarnej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie, redaktor naczelna czasopisma „Ból”, autorka ponad 100 artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych krajowych i zagranicznych, współautorka polskich i zagranicznych podręczników z zakresu medycyny bólu, współautorka polskich rekomendacji leczenia bólu ostrego i przewlekłego.
Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z aktualnymi zaleceniami i możliwościami terapeutycznymi leczenia bólu pooperacyjnego.
W trakcie szkolenia przekazane zostaną informacje dotyczące skali problemu jakim jest nieskuteczne leczenie bólu pooperacyjnego, zarówno w aspekcie epidemiologii, jak i klinicznych konsekwencji potencjalnych powikłań tego zjawiska. Uczestnicy uzyskają wiedzę na temat czynników warunkujących efektywne uśmierzanie bólu pooperacyjnego. Omówione zostaną metody oceny natężenia bólu pooperacyjnego. Przedstawione zostaną także informacje na temat aktualnie rekomendowanych metod uśmierzania bólu pooperacyjnego, w tym skojarzonej farmakoterapii z zastosowaniem nieopioidowych leków przeciwbólowych, leków opioidowych i koanalgetyków oraz technik znieczulenia przewodowego. Na koniec omówione zostaną strategie postępowania terapeutycznego w zależności od rozległości śródoperacyjnego uszkodzenia tkanek oraz przewidywanego natężenia i czasu trwania bólu pooperacyjnego.
Program webinaru:
1. Nieskuteczne uśmierzanie bólu pooperacyjnego: skala problemu i jego kliniczne konsekwencje.
2. Cele leczenia bólu pooperacyjnego.
3. Czynniki warunkujące skuteczne uśmierzanie bólu pooperacyjnego.
4. Metody oceny natężenia bólu pooperacyjnego.
5. Aktualnie rekomendowane metody uśmierzania bólu pooperacyjnego: skojarzona farmakoterapia z zastosowaniem nieopioidowych leków przeciwbólowych, leków opioidowych i koanalgetyków oraz techniki znieczulenia przewodowego (blokady centralne, blokady splotów i nerwów obwodowych, blokady międzypowięziowe).
6. Strategie postępowania terapeutycznego w zależności od rozległości śródoperacyjnego uszkodzenia tkanek oraz przewidywanego natężenia i czasu trwania bólu
Szkolenie realizowane będzie w partnerstwie z Polskim Towarzystwem Badania Bólu.
Prowadzący: dr hab. n. med. Renata Zajączkowska
Szkolenie on-line
24.10.2024
godz. 18:00-20:00
Kontakt do organizatora: [email protected]