Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Medexpress.pl > Kalendarium wydarzeń > Małomiasteczkowy

Małomiasteczkowy

Data wydarzenia: 30 sierpnia 2024 (17:30) - 31 sierpnia 2024 (22:00)

Adres: Centrum PARK, ul. Szosa Bydgoska 3, Toruń

Strona wydarzenia: None

Organizator: None

Kontakt do organizatora: [email protected]

Dzięki toruńskiej Fundacji Parasol testy na HIV, HCV i kiłę anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania, a przede wszystkim wygodnie i na miejscu, można zrobić podczas 2 dni festiwalu NADA w Toruniu. Na co dzień jest to możliwe tylko w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych w Toruniu i Bydgoszczy. Projekt finansowany jest z grantu przyznanego Fundacji w konkursie Pozytywnie Otwarci prowadzonym przez Gilead Sciences Poland.

Testy w kierunku HIV, HCV oraz kiły będzie można wykonać podczas Festiwalu NADA, czyli 30 i 31 sierpnia w toruńskim Centrum PARK, przy ul. Szosa Bydgoska 3, od godziny 17:30 do końca koncertów festiwalowych.

To bardzo ważna akcja. Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, w ubiegłym roku zarejestrowano niemal 3 tysiące nowo wykrytych przypadków HIV, do połowy sierpnia tego roku – już niemal półtora tysiąca. U niemal 3300 osób stwierdzono w 2023 r. zakażenie HCV. W tym – u ponad 2 tysięcy! Kolejne 3 tysiące w 2023 i ponad tysiąc w tym ma rozpoznanie kiły. A to tylko osoby, które się przetestowały. Nadal tylko co 10. Polak kiedykolwiek wykonał test na HIV. Nie testujemy się też na HCV, a na kiłę – przeważnie dopiero przy niepokojących objawach. Oznacza to, że wiele osób może żyć w naszym kraju z niewykrytym, a więc nieleczonym zakażeniem.

„Testy na HIV, HCV oraz kiłę są prostym, szybkim badaniem. Wykonać je powinien każdy. Można to zrobić anonimowo i bezpłatnie w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych – w naszym województwie są takie dwa: w Bydgoszczy przy ul. Lenartowicza 33/35 i Toruniu przy Szosie Bydgoskiej 1. Podobnie anonimowo i bezpłatnie można, dzięki naszej akcji, zrobić testy podczas festiwalu NADA” – mówi Andrzej Olczyk z Fundacji Parasol.

„Warto się przebadać, bo osoba, która wie o swoim zakażeniu HIV, HCV lub kiłą może się skutecznie leczyć. HCV oraz kiła są całkowicie uleczalne, a dzięki odpowiedniej terapii HIV osoby seropozytywne mogą żyć długo, nie zakażać i mieć zdrowe dzieci. Dlatego cieszę się, że Fundacja Parasol wychodzi z testami do mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

***

Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła niemal 3 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Wydarzenia w tym miesiącu