Martyna Chmielewska: Wiemy, że dwie zakażone pielęgniarki przebywają w szpitalu w MSWiA w Warszawie. Jaki jest stan ich zdrowia?
Mariola Łodzińska: W MSWiA w Warszawie leżą dwie zakażone koronawirusem pielęgniarki. Jedna z nich jest w dobrym stanie. Niestety druga jest nieprzytomna...Leży w stanie śpiączki farmakologicznej. Pielęgniarka została przetransportowana z Radomia. Monitorujemy jej stan zdrowia. Mamy nadzieję, że powróci do zdrowia.
M.Ch.: Jak Pani ocenia przygotowanie Polski do walki z epidemią koronawirusa?
M.Ł.: Na pewno początki były dużym zaskoczeniem. Koleżanki, które pracują w domu pacjenta miały problem z zaopatrzeniem w podstawowe środki. W związku z tym poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia o dostarczenie środków dla pielęgniarek. Udało się zrealizować cel.
M.Ch.: Wiemy, że w Polsce wykonuje się wciąż za mało testów na koronawirusa. Czy pielęgniarki, które pracują w domu pacjenta, mogą bez problemu wykonywać testy?
M.Ł.: Niestety rzeczywistość jest inna niż ta kreowana w mediach. Brakuje testów. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych poprosiła ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o stworzenie procedury która będzie wskazywała kto powinien zostać poddany testom. We wszystkich szpitalach pielęgniarkom powinno się wykonywać testy. Niestety tak nie jest. W oddziałach zakaźnych pielęgniarki co tydzień mogą sprawdzić czy nie zostały zakażone z powodu koronawirusa.
M.Ch.: Jakie są Pani największe nadzieje i obawy w związku z epidemią koronawirusa w Polsce?
M.Ł.: Mam nadzieję, że epidemia koronawirusa jak najszybciej się zakończy. Obawiam się, że długotrwała epidemia może spowodować jeszcze większy niepokój wśród osób wykonujących zawody medyczne i społeczeństwa. Zacznie narastać hejt ze strony obywateli. Zastanawiamy się nad poproszeniem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, aby rozważył ściganie osób, które niepochlebnie wypowiadają się i hejtują zawody medyczne.
M.Ch.: Czy pielęgniarki i położne podczas epidemii koronawirusa mogą liczyć na wsparcie ze strony psychologa?
M.Ł.: Prowadzimy zbiórkę pieniędzy, za które będziemy kupować środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące. Firmy, które zajmują się obsługą psychologiczną, zaproponowały darmowe porady dla pielęgniarek i położnych. Informacje na ten temat można znaleźć na stronach: Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, okręgowych izb pielęgniarek i położnych. Rada Adwokacka zaproponowała nam udzielenie wsparcia prawnego. Są to miłe gesty.