Jedną z grup priorytetowych, które zostaną zaszczepione jako pierwsze, są dla polskiego rządu przedstawiciele opieki zdrowotnej – to ok. pół miliona osób.
Czy lekarze chętnie poddadzą się szczepieniu przeciw SARS-CoV-2? Jak lekarze zapatrują się na kwestię jak najszybszego szczepienia nowatorską szczepionką mRNA firm Pfizer i BioNTech?
O ich opinię zapytał serwis lekarski www.Konsylium24.pl, przeprowadzając ankietę dotyczącą szczepienia medyków przeciw SARS-CoV-2 na próbie 2422 lekarzy.
Jak pokazały wyniki, na pytanie: „Od lutego 2021 rząd planuje rozpocząć pierwsze szczepienia przeciwko SARS-CoV-2. W pierwszej kolejności szczepionkę otrzymają pracownicy służb medycznych. Czy poddasz się szczepieniu?” rozkład odpowiedzi był następujący:
- 27% – tak, im szybciej tym lepiej,
- 40% – tak, ale po uzyskaniu pełnych danych na temat bezpieczeństwa,
- 13% – nie,
- 20% – jeszcze nie wiem.
O wiele większą skłonność do zaszczepienia się jak najszybciej wykazali lekarze mężczyźni od lekarzy kobiet – 36% odpowiedzi mężczyzn: „Tak, im szybciej tym lepiej” i 15% „Jeszcze nie wiem” – w porównaniu do odpowiednio 23% i 23% odpowiedzi kobiet.
Ponadto 30% lekarzy deklarujących szpital kliniczny, powiatowy bądź wojewódzki jako główne miejsce pracy chce zaszczepić się jak najszybciej – w porównaniu do 25% lekarzy deklarujących jako główne miejsce pracy gabinet POZ lub specjalistyczny. Dodatkowo najmniej chętni do poddania się szczepieniu są lekarze zatrudnieni w gabinetach specjalistycznych (17%). Lekarze pracujący w gabinetach POZ natomiast deklarują chęć poddania się szczepieniu po uzyskaniu pełnych danych na temat ich bezpieczeństwa (45%).
Analizie poddano także rozkład wiekowy podgrup lekarzy ze względu na ich staż pracy, którzy wybrali poszczególne odpowiedzi.
Deklaracja chęci jak najszybszego otrzymania szczepionki padła wśród:
- 32% lekarzy powyżej 30 lat stażu,
- 27% lekarzy do 9 lat stażu,
- 25% lekarzy od 10 do 19 lat stażu,
- 23% lekarzy od 20 do 29 lat stażu.
W każdej analizowanej podgrupie wiekowej największy odsetek lekarzy, oscylujący około 40% wszystkich ankietowanych, wyraził chęć zaszczepienia się po uzyskaniu pełnych danych na temat bezpieczeństwa szczepionki.
Decyzję o niepoddaniu się szczepieniu zadeklarowało z kolei 12% respondentów – najmniej (11% z nich) lekarzy z ponad 30-letnim stażem, najwięcej zaś (16%) lekarzy ze stażem pracy wynoszącym 10–19 lat.
inf pras