Jak mówi płk dr Tomasz Syryło, motorem napędowym rozwoju technik robotycznych było wprowadzenie refundacji przez NFZ, co upowszechniło dostęp do najnowocześniejszych metod chirurgicznych dla chorych, zmagających się z chorobą nowotworową prostaty.
– Rak prostaty stał się najczęściej wykrywanym nowotworem złośliwym u mężczyzn. Prostatektomię radykalną wykonujemy w nowotworze ograniczonym do narządu i miejscowo zlokalizowanym. Operowanie przy użyciu robota daje ogromną przewagę, zwłaszcza w doskonałej wizualizacji niewielkiego pola operacyjnego w miednicy i dokładne preparowanie wymagających struktur anatomicznych. Przekłada się to bezpośrednio na minimalizację urazu operacyjnego, wynik onkologiczny i poprawę jakości życia pacjentów po operacji – komentuje.
Płk dr Tomasz Syryło dodaje, że tak duży wolumen pacjentów pozwala nam na wymianę doświadczeń między wiodącymi ośrodkami chirurgii robotycznej. Aby móc leczyć, najpierw trzeba jednak efektywnie diagnozować.
– Apelujemy do mężczyzn, aby zgłaszali się na profilaktyczne konsultacje urologiczne po 40. roku życia, bo wczesne wykrycie choroby nowotworowej umożliwi jej wyleczenie – mówi kierownik kliniki.
oprac. na podst.: WIM-PIB