Przejęcie krajowej spółki przez firmę Varian oznacza wzmocnienie ich pozycji rynkowej oraz dużą konkurencję dla szwedzkiej firmy Elekta, która kilka lat temu również wykupiła swojego polskiego dystrybutora (RTA Sp. z o.o.).
Sfinalizowana transakcja odbyła się tuż po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Firma Varian Medical Systems jest światowym liderem w dziedzinie produkcji aparatury medycznej
i oprogramowania dla leczenia nowotworów przy użyciu promieniowania jonizującego. Zapewnia kompleksowe rozwiązania w dziedzinie radioterapii, radiochirurgii , brachyterapii i protonoterapii.
W ciągu ostatnich 30 lat, wprowadziła pionierskie techniki zabiegowe, aparaturę i oprogramowanie, które zostały użyte w leczeniu milionów chorych na raka na całym świecie.
Co to jest radioterapia?
Radioterapia, to obok chirurgii onkologicznej i chemioterapii, skuteczna metoda leczenia groźnych zmian nowotworowych. Coraz częściej stosowana w leczeniu skojarzonym (jednocześnie z pozostałymi metodami). Co roku rośnie liczba pacjentów podawanych napromienianiu, w 2014 r. było ich 65 tys., w 2015 r. – ponad 75 tys. Prognozowane zapotrzebowanie na świadczenia z zakresu teleterapii na 2025 rok wynosi w Polsce blisko 90 tys.
Według raportu opracowanego na zlecenie Polskiego Towarzystwa Onkologicznego (PTO) Stan dostępności do leczniczych świadczeń onkologicznych w Polsce – analiza i rekomendacje (maj 2015), „białe plamy” polskiej onkologii w największym stopniu dotyczą radioterapii. Radioterapię w Polsce charakteryzuje niewystarczająca liczba kadr i realizowanych technik leczenia oraz zbyt mała liczba aparatury, co skutkuje utrudnionym dostępem do tej metody leczenia. Zgodnie z Raportem Konsulta Krajowego na temat stanu radioterapii w Polsce (31.12.2015 r.) w 2015 r. w Polsce na 1 akcelerator przypadało 273 tys. ludności, przez co nie zostały spełnione wymogi zaleceń ESTRO z 2005 roku (1 akcelerator na 250 tys. ludności), ani IAEA z 2010 roku (1 akcelerator na 180 tys. ludności). Ponadto, szacuje się, że nieco ponad 20 % z zainstalowanych akceleratorów, w najbliższych latach będzie wymagało wymiany, ponieważ przekroczy graniczny wiek 12 lat. Poprawy wymaga również sytuacja w zakresie brachyterapii, której w wielu ośrodkach po prostu nie ma, a która ma zastosowanie u pacjentów, u których nowotwory położone są w okolicy wrażliwych na napromieniowanie narządów, np. płuc, przełyku, gruczołu krokowego.
Jak wskazuje raport PTO, liczba akceleratorów przekłada się wprost na czas dojazdu pacjenta do ośrodka radioterapii. Wskazuje się, że norma powinna wynosić 1h dojazdu samochodem. Dzięki obecności ośrodka radioterapii w pobliżu miejsca zamieszkania, możliwe jest zastosowanie u pacjenta leczenia w trybie ambulatoryjnym, które jest efektywniejsze ekonomicznie od hospitalizacji. Eksperci zgodnie potwierdzają, że należy dążyć do stworzenia sieci ośrodków radioterapii, w której osiągnięta zostanie norma 5 akceleratorów na MV na milion mieszkańców. Opublikowane w grudniu 2015 r. przez Ministerstwo Zdrowia Mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii (MPZO) potwierdziły tezy raportu PTO. Dane z realizacji świadczeń radioterapii w 34 ośrodkach wskazały, że liczba świadczeń teleterapii jest ujemnie zależna od odległości zamieszkania pacjenta od najbliżej zlokalizowanego przyspieszacza liniowego (odległość liczona w linii prostej pomiędzy miastami powiatowymi). Im dalej pacjent mieszka od najbliższego ośrodka z zainstalowanym akceleratorem, tym rzadziej korzysta ze świadczeń teleterapeutycznych.
Najgorsza sytuacja dotyczy mieszkańców z województw: lubelskiego, lubuskiego, podkarpackiego i pomorskiego (336-383 tys. mieszkańców na 1 akcelerator). Najmniejszą liczbę świadczeń teleterapii w przeliczeniu na 100 pacjentów onkologicznych wykonano w województwach: łódzkim, mazowieckim, pomorskim oraz świętokrzyskim, co oznacza niekorzystne rozmieszczenie akceleratorów na terenie województwa.
W 2015 r. przyjęty został kolejny Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016 – 2024 (pierwszy działał w latach 2006-2015), w którym wyznaczono priorytety w zakresie rozwoju onkologii. Dzięki Programowi, aparatura do radioterapii w ośrodkach onkologicznych ma być systematycznie uzupełniana i wymieniana - na ten cel Minister Zdrowia przeznacza corocznie ok. 90 milionów złotych. Kontynuowanie zakupów sprzętu do radioterapii ma przyczynić się do wzrostu szans na wyleczenie chorych, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa i komfortu leczenia, a także umożliwi wdrażanie nowych technologii na światowym poziomie.
Źródło: materiały prasowe