Na konkurs wpłynęło 50 zgłoszeń. Do finału w kilku kategoriach wybrano 19 z nich. Jak czytamy w uzasadnieniu, nagroda dla aplikacji mojeIKP została przyznana za stworzenie platformy dającej milionom Polaków dostęp do usług i informacji medycznych oraz wspierającej budowanie prawidłowych nawyków zdrowotnych.
Digital Excellence Awards to konkurs skierowany do firm i organizacji, które wyróżniają się na polu transformacji cyfrowej. Jego celem jest docenienie i nagrodzenie liderów innowacji, którzy skutecznie wdrażają nowoczesne technologie i praktyki i przyczyniają się do rozwoju cyfrowego swojej branży.
Centrum e-Zdrowia jest laureatem konkursu już po raz drugi. Aplikacja mojeIKP jest wysoko oceniana również przez samych użytkowników. Średnia z ocen, jakie otrzymała w sklepie Google Play, wynosi 4,8 (na podstawie 48,6 tys. opinii), podobnie jak w Apple Store (z 39,2 tys. opinii).
„Cieszymy się z tak ogromnego i pozytywnego odzewu, ale nie spoczywamy na laurach. Cały czas rozwijamy mojeIKP, ulepszamy jego obsługę i przygotowujemy wprowadzenie nowych funkcji”, czytamy na stronie CeZ.
Aplikacja mojeIKP pozwala szybko i bezpiecznie sprawdzić informacje o zdrowiu: swoim, swoich dzieci lub osoby, która nas do tego upoważniła. To bezpłatna aplikacja na telefon, która daje dostęp do najważniejszych funkcji Internetowego Konta Pacjenta.
Aplikacja mojeIKP umożliwia m.in. wygodny i bezpieczny:
- dostęp do e-recept i e-skierowań, a także ich wyszukiwanie
- wykup leków przez pokazanie kodu QR na ekranie telefonu (bez konieczności podawania numeru PESEL),
- dostęp do historii zdarzeń medycznych
- dostęp do dokumentów dziecka i osób, które nas upoważnią,
- szeregu funkcjonalności umożliwiających sprawne zarządzanie sprawami zdrowia.
Przez aplikację mojeIKP można umówić się na szczepienie przeciwko COVID-19 oraz na badania profilaktyczne w ramach programu Profilaktyka 40 plus (do końca 2024 roku). Trwają też prace nad wprowadzeniem wygodnej e-rejestracji poprzez aplikację. Na razie pilotażowo można umówić się w punktach, przystąpiły do tego projektu: na cytologię, mammografię i pierwszorazową wizytę do kardiologa. Projekt e-rejestracji jest jest systematycznie rozwijany, by zwiększać liczbę punktów.
Aplikacja mojeIKP ma także funkcje profilaktyczne, które zmieniają tradycyjne podejście do opieki zdrowotnej. To m.in. licznik kroków i monitorowanie ilości wypitej wody. Dzięki tym funkcjom zachęca do aktywnego dbania o zdrowie oraz pokazuje i wspiera prozdrowotne nawyki.
Aplikacja mojeIKP została zainstalowana już 7 mln razy. Stanowi istotny element całego ekosystemu e-usług w ochronie zdrowia. E-zdrowie to już ponad 18 milionów aktywowanych Internetowych Kont Pacjenta, ponad 1 miliard zarejestrowanych zdarzeń medycznych, ponad 2 miliardy wystawionych e-recept i 234 miliony wystawionych e-skierowań.
oprac. na pods. CeZ