Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Badania genetyczne pozwalają uszyć leczenie na miarę. Brakuje tylko jednego podpisu

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 4 kwietnia 2025 12:51

Badania genetyczne pozwalają uszyć leczenie na miarę. Brakuje tylko jednego podpisu - Obrazek nagłówka
fot. Igor Kohutnicki
– Mówimy o takich badaniach, które pozwolą dopasować leczenie idealnie, jak garnitur szyty na miarę. Można zrobić jedno solidne badanie, które bardzo skróci ścieżkę pacjenta i jednocześnie pozwoli na tę najbardziej prawidłową diagnostykę w sytuacji, w której mamy dostępne nowoczesne leczenie – powiedziała w rozmowie z Medexpressem podczas IV Kongresu Zdrowia Kobiet Dorota Korycińska, prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej. – Potrzebny jest nam tylko podpis prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia pod odpowiednim rozporządzeniem – dodała.

Kiedy mówimy o możliwościach związanych z leczeniem nowotworów, to istotną, kluczową i podstawową kwestią jest dostęp do badań, które pozwalają takie leczenie wdrażać. Bardzo dużo się mówi o badaniu HRD, o czwartym koszyku w diagnostyce. Co się z tym dzieje? Pacjentki z rakiem jajnika mogłyby korzystać z terapii celowanych dzięki temu badaniu, no ale ten dostęp jest ograniczony.

Bardzo dobre pytanie, odpowiem, cytując odpowiedzi resortu zdrowia, które otrzymujemy stale, to jest takie zdanie-klucz: Temat jest w trakcie analiz. Trochę sobie żartuję, oczywiście, i oczywiście złośliwie, natomiast prawda jest taka, że rozmawiamy o tym od lat i ciągle słyszymy, że już niedługo, że zaraz będzie. Mówimy o takich badaniach, które pozwolą dopasować leczenie idealnie, jak garnitur szyty na miarę. Można zrobić jedno solidne badanie, które bardzo skróci ścieżkę pacjenta i jednocześnie pozwoli na tę najbardziej prawidłową diagnostykę w sytuacji, w której mamy dostępne nowoczesne leczenie.

Problem polega na tym, żeby ta pacjentka, która potencjalnie mogłaby skorzystać z tego nowoczesnego, dostępnego i najlepszego dla niej leczenia mogła mieć zrobione badanie molekularne w tym kierunku. Wydaje się, że to jest bardzo proste. Natomiast rozmawiamy o tym od lat i nic z tego do tej pory nie wynika. Dalej mamy problem z tym, że pacjentki niekoniecznie mają dobierane to najbardziej optymalne dla nich leczenie, ponieważ nie mogą zrobić tego właściwego, najlepszego badania. W związku z tym poruszamy się w zamkniętym kole. Wszyscy wiemy, że to jest potrzebne. Wszyscy wiemy, że to jest wręcz opłacalne, ponieważ lepiej dopasowane leczenie skróci i terapię i pacjent będzie w lepszym stanie, leczenie będzie efektywniejsze. Potrzebny jest ten drobny szczegół. Podobno już wszystko jest przygotowane, ale my to słyszymy już od lat i ciągle nie możemy się doczekać tego, żeby rzeczywiście można było ten garnitur dopasować na miarę, a tą miarą jest badanie genetyczne. To są tylko te dwie rzeczy. Potrzebny jest nam tylko podpis prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia pod odpowiednim rozporządzeniem.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także