– Przy użyciu tego robota zamierzamy w przyszłości robić dużo więcej, niż teraz zaczynamy. To procedury bardzo ważne z punktu widzenia ludzkiego życia. Nowotwory są przecież drugim największym zabójcą – powiedziała prezes Anna Rulkiewicz.
W Szpitalu Św. Elżbiety w asyście nowego robota medycznego wykonywane będą prostatektomie radykalne w diagnostyce nowotworu złośliwego prostaty oraz robotyczne resekcje guza nerki. Dodatkowo, w Szpitalu Św. Wincentego LUX MED Onkologia możliwe będzie leczenie operacyjne w asyście robota w diagnostyce nowotworu złośliwego trzonu macicy.
– To chirurgia, która daje choremu bezpieczeństwo i komfort, powoduje, że pobyt w szpitalu jest krótki lub bardzo krótki, zazwyczaj kilkudniowy. Powrót do czynności zawodowych i życiowych, do pełnej aktywności, może dzięki niej wynosić od nawet kilku dni do maksymalnie kilku tygodni. To również wyśmienity efekt kosmetyczny, brak ryzyka utraty krwi i transfuzji. Dla mężczyzn leczonych z powodu raka gruczołu krokowego to już nie nadzieja, ale niemalże gwarancja zachowania pełnego trzymania moczu po operacji, a w wybranych przypadkach zachowania funkcji seksualnej – podkreślił prof. Artur Antoniewicz, który pokieruje zespołem robotycznym w Szpitalu św. Elżbiety.