Globalny rynek leków stosowanych w leczeniu nowotworów w 2014 roku przekroczył wartość 100 mld USD. Jak będzie rozwijał się rynek tych leków w przyszłości?
Według najnowszego raportu opublikowanego przez IMS Institute for Healthcare Informatics - „Development in Cancer Treatments, Market Dynamics, Patient Access and Value”, rynek leków stosowanych w leczeniu nowotworów pozostaje nadal silnie skoncentrowany - 66 proc. całego rynku stanowią USA i kraje EU5. Państwa BRICM to obecnie 13 proc. wartości rynku.
Globalny rynek leków stosowanych w leczeniu nowotworów w 2014 roku przekroczył wartość 100 mld USD. Średnioroczny wzrost wartościowy (CAGR) w ostatnich pięciu latach osiągnął 6,5 proc., przy czym był on różny w różnych krajach. Największy wzrost wartościowy odnotowano na rynkach BRICM – 15,5 proc. W USA – największym rynku onkologicznym – CAGR wyniósł 5,3 proc. Terapie celowane stanowią obecnie 48 proc. wszystkich wydatków na onkologię, a średnioroczny wzrost wartościowy (CAGR) tego segmentu w ostatnich pięciu latach osiągnął tempo 14,6 proc.
Dostępność do leków stosowanych w leczeniu onkologicznym cechuje się dużym zróżnicowaniem; nie jest jednakowa nawet wśród krajów rozwiniętych. W żadnym z analizowanych krajów nie ma pełnej dostępności do wszystkich 37 nowo wprowadzonych (w latach 2009 - 2013) molekuł.
USA, Niemcy i UK oferują najszerszy dostęp do tych cząsteczek - w przypadku USA jest to 31 nowych molekuł, a w Niemczech i UK po 28. W Japonii i Hiszpanii pacjenci mieli dostęp do mniej niż połowy nowych wprowadzeń. Kraje BRICM charakteryzują się jeszcze mniejszą dostępnością do nowych molekuł (od 7 w Indiach do 17 w Meksyku). W Polsce dostępnych jest 15 z nich.
Różnice w dostępności do leczenia nowymi lekami mogą wynikać z uwarunkowań prawnych, priorytetów w systemach ochrony zdrowia, a także ograniczeń budżetowych. Ważnym czynnikiem ograniczającym potencjalną dostępność jest także brak lub ograniczona refundacja tych leków w poszczególnych krajach.
Zauważalna już teraz jest poprawa wyników leczenia coraz większej grupy pacjentów. Obecne metody leczenia przyczyniają się do zwiększenia liczby pacjentów onkologicznych z pięcioletnim okresem przeżycia. W Stanach Zjednoczonych 2/3 pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem przeżywa co najmniej pięć lat, podczas gdy w 1990 roku była to połowa leczonych pacjentów. Wydaje się, że dalsze wydłużenie okresu pięcioletniego przeżycia będzie możliwe po wprowadzeniu do leczenia nowych, bardziej skutecznych cząsteczek, będących obecnie w fazie badań.
Źródło: IMS
Przeczytaj również: Pierwsza terapia biologiczna w leczeniu zaawansowanego raka szyjki macicy