Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Collegium Medicum UJ: innowacyjny lek na padaczkę lekooporną wchodzi w fazę badań klinicznych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 17 marca 2025 12:11

Collegium Medicum UJ: innowacyjny lek na padaczkę lekooporną wchodzi w fazę badań klinicznych - Obrazek nagłówka
Autorstwa Zygmunt Put Zetpe0202 - Praca własna, CC BY-SA 4.0
Jedna z amerykańskich firm biotechnologicznych poinformowała, że otrzymała zgodę Human Research Ethics Committee (HREC) w Australii na przeprowadzenie pierwszej fazy badań klinicznych z udziałem zdrowych ochotników dla cząsteczki iQ-007, opracowanej na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Badanie poprzedzi ocenę skuteczności iQ-007 w leczeniu padaczki lekoopornej. Badania mają się rozpocząć w kwietniu.

Nad rozwojem cząsteczki o symbolu iQ-007 pracował zespół prof. Krzysztofa Kamińskiego z Katedry Chemii Farmaceutycznej Wydziału Farmaceutycznego UJ CM. W 2020 roku została ona skomercjalizowana za pośrednictwem Centrum Transferu Technologii CITTRU, a licencji udzielono amerykańskiej firmie biotechnologicznej. W październiku 2024 roku iQ-007 z sukcesem zakończyła fazę rozwoju przedklinicznego w kierunku terapii padaczki lekoopornej. W styczniu 2025 roku amerykańska instytucja rządowa U.S. Food and Drug Administration (FDA) nadała cząsteczce status leku sierocego w leczeniu zespołu Dravet, rzadkiej choroby genetycznej pojawiającej się we wczesnym dzieciństwie

– Zgoda na badanie typu „first-in-human”, czyli pierwsze zastosowania u człowieka, jest kluczowym etapem w rozwoju każdego leku. To również potwierdzenie korzystnego profilu bezpieczeństwa iQ-007, który uzyskano w badaniach przedklinicznych – wyjaśnia prof. Krzysztof Kamiński.

Pierwsza faza badań klinicznych to nie tylko ocena bezpieczeństwa u ludzi, ale także określenie profilu farmakokinetycznego po podaniu jednokrotnym i wielokrotnym, co ma na celu uzyskanie danych do właściwego zaplanowania badań fazy drugiej, weryfikującej m.in. skuteczność terapeutyczną leku. Jest to dla mnie osobiście niezwykle ekscytujący moment, który w istotny sposób przybliża iQ-007 do terapii padaczki lekoopornej, a także chorób neurodegeneracyjnych.

Badanie w grupie zdrowych ochotników będzie miało charakter randomizowany – co oznacza, że część uczestniczących w nim osób będzie miało podawane placebo, a część badany lek – a także będzie podwójnie zaślepione, czyli zarówno badani, jak i badacze nie będą wiedzieć, kto podlega danemu rodzajowi ingerencji. To złoty standard w prowadzeniu badań klinicznych. Wyniki badania spodziewane są w czwartym kwartale 2025 r.

oprac. na podst.: Collegium Medicum UJ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także