Ekspertów pytamy m.in. o wnioski i rekomendacje płynące z raportu "Rola nowoczesnych metod monitorowania glikemii i telemedycyny w indywidualizacji opieki nad pacjentem z cukrzycą"
- Główne wnioski płynące z raportu to fakt, że systemy ciągłego monitorowania glikemii są przyszłością dobrej kontroli glikemii.
- Niezależnie od wieku każdy pacjent, który jest leczony metodą niosącą ryzyko wystąpienia hipoglikemii powinien mieć możliwość korzystania z systemów ciągłego monitorowania glikemii, które są narzędziem terapeutycznym.
- Nowe systemy poprawiają jakość życia chorych z różnymi typami cukrzycy, w różnym wieku i z różnymi aktywnościami życiowymi.
- Systemy ciągłego monitorowania glikemii pozwalają posługiwać się nowymi parametrami wyrównania cukrzycy.
- Pojedyncze wyrywkowe pomiary na dobę były dalece niedoskonałe. W tej chwili zastosowanie nowoczesnych metod umożliwia dużo głębszy wgląd w stan chorego. Systemy pozwalają bardziej precyzyjnie dobierać dawki insuliny.
Zapytaliśmy również o indywidualizację leczenia cukrzycy
- Każda grupa pacjentów z cukrzycą znajdzie w tych systemach coś, z czego wyciągnie korzyść.
- Cukrzyca dotyka ludzi w różnym wieku: małe dzieci, młodych dorosłych, kobiety w ciąży, a także seniorów. W każdym z okresów życia potrzeby i wymogi są inne. Systemy monitorowania glikemii zapewniają precyzję pomiarów i bezpieczeństwo, a także dyskretny sposób kontrolowania glikemii.
- Nie ma takiego typu choroby i okresu życia, gdzie nie byłoby korzyści z nowoczesnych urządzeń.
Pytamy także co zmieniła pandemia w podejściu do leczenia cukrzycy
- Nie ma powrotu do czasu sprzed pandemii w rozumieniu wykorzystania telmemedycyny i nowoczesnych metod monitorowania glikemii. Te doświadczenia będą wykorzystane w erze pocowidowej.
- Będziemy coraz częściej sięgać do tych narzędzi w szpitalach, ale także w trybie ambulatoryjnym.